W okresie Wszystkich Świętych zmieni się organizacja ruchu wokół nekropolii. Jak się dostać na cmentarze w Sopocie? Podpowiadamy. Zmiany, które będą obowiązywać od 31 października do 3 listopada 2024 r., mają na celu ułatwienie dojazdu oraz zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oba sopockie cmentarze.
W czwartek, 31 października 2024 r., po porannym szczycie komunikacyjnym (ok. godz. 10.00) do 1 listopada (ok. godz. 7.00) obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu na odcinku ulicy Malczewskiego, między ulicami Księżycową i Kolberga.
W piątek, 1 listopada 2024 r. ruch jednokierunkowy obowiązywać będzie już od al. Niepodległości do ul. Kolberga. By usprawnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej, na odcinku ul. Malczewskiego, od ul. Chodowieckiego do wysokości kościoła, na prawym pasie jezdni, wyznaczony zostanie buspas.
Na ulicach przyległych wprowadzona zostanie następująca organizacja ruchu:
- ul. Księżycowa – jeden kierunek ruchu od ul. Malczewskiego do ul. 23 Marca,
- ul. Okrężna – jeden kierunek ruchu w stronę ul. 23 Marca,
- ul. Słoneczna – jeden kierunek ruchu w stronę ul. Okrężnej.
Zachęcam, aby korzystać z komunikacji publicznej, która będzie traktowana priorytetowo w stosunku do samochodów osobowych – mówi Michał Banacki, wiceprezydent Sopotu. – Wybierając się na cmentarz autobusem lub trolejbusem, nie musimy się martwić, gdzie zaparkować samochód, unikniemy też stania w korkach.
W nocy z 26 na 27 października nastąpi zmiana czasu, co oznacza, że od tego dnia zmrok będzie zapadał godzinę wcześniej. W związku z tym apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie na drogach, i zwracanie uwagi na aktualne oznakowanie oraz komunikaty służb dbających o bezpieczeństwo.
Cmentarz komunalny w Sopocie – ważne informacje
Pamięć bywa zawodna. Jeśli mamy trudności ze znalezieniem miejsca pochówku bliskich lub znajomych, pomocna może być specjalna wyszukiwarka. Wystarczy wpisać nazwisko zmarłej osoby do wyszukiwarki: sopot.grobonet.com a ona wskaże nam dokładną lokalizację grobu: sektor, rząd i jego numer.
W okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych oraz 1 listopada, jak co roku, na terenie cmentarza dostępne są worki na śmieci, które znajdują się przy głównych alejkach. Dodatkowo, na cmentarzu ustawione zostały specjalne pojemniki na odpady zielone. Prosimy, aby wyrzucać do nich jedynie gałęzie drzew i krzewów, liście, kwiaty, skoszoną trawę, trociny oraz korę drzew.
Na cmentarzu komunalnym znajdą się także stojaki z narzędziami ułatwiającymi porządkowanie grobów, takimi jak konewki, grabie i miotły, z których odwiedzający mogą korzystać. Prosimy o odkładanie narzędzi na miejsce, kiedy nie są już nam potrzebne.
Z myślą o ochronie środowiska na cmentarzu dostępne są stojaki na znicze przeznaczone do ponownego użycia. Zamiast wyrzucać znicze, które są w dobrym stanie, zachęcamy do pozostawienia ich dla innych.
Zobacz też: Wzmożone kontrole policji na Wszystkich Świętych
Cmentarze w Sopocie. Sprzedaż kwiatów i zniczy
Zarząd Dróg i Zieleni do 25 października wydał 8 zezwoleń na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia handlu kwiatami i zniczami w okolicach obu sopockich cmentarzy. Dodatkowo, na tym terenie funkcjonuje 7 całorocznych zezwoleń na działalność handlową.
Bezpieczeństwo na sopockich cmentarzach
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności zarówno podczas porządkowania grobów, jak i podczas uroczystości religijnych na cmentarzu. Torebki, saszetki, telefony oraz inne wartościowe przedmioty z dokumentami i pieniędzmi zawsze trzymajmy przy sobie, szczególnie w zatłoczonych miejscach.
Czytaj też: Jak dojechać na gdańskie cmentarze?
mn