Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących w Gdańsku (FOTO: canva.com)

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących w Gdańsku

W sobotę, 30 marca o godzinie 12 na placu przy ul. Szerokiej 106, w okolicy Bazyliki Św. Mikołaja, odbędzie się tradycyjne śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących i ubogich. Wspólnie przygotują je: Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Górka” w Gdańsku, Polska Izba Restauratorów i Hotelarzy oraz Szczep Bór Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście.

1,5 tys. jaj, bigos, żurek

W tym roku na potrzebujących czekać będą tradycyjne świąteczne potrawy, a wśród nich około 1,5 tys. jaj, ale także bigos, żurek, biała kiełbasa, a także wielkanocne ciasta. Przygotowano również około dwóch tysięcy konserw.

– Stół wielkanocny ma nas wszystkich połączyć. Bo nikt nie jest tak biedny, aby nie pomógł drugiemu i tak bogaty, aby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka – mówi radny Piotr Dzik, organizator spotkania Wielkanocnego. – W Wielką Sobotę, podarujmy sobie chwilę na bycie razem z drugim człowiekiem. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska.

Śniadanie wielkanocne w Gdańsku odbędzie się w postawionym na tę okazję namiocie, w którym zostaną ustawione stoły i ławki. Wydarzenie rozpocznie się od tradycyjnego poświęcenia pokarmów.

Czytaj też: Dorota Pyć została nowym prezesem Portu Gdańsk

Śniadanie wielkanocne. Pomoc dla potrzebujących „na wynos”

Dla potrzebujących przygotowano także ponad 500 paczek z żywnością, które będą rozdawane podczas śniadania.  

Duszpasterstwo Akademickie „Górka” z kolei przygotowało około 750 paczek z produktami spożywczymi, ubraniami i bielizną, a także artykułami higienicznymi, które przekazywane będą do ośrodków pomocy, takich jak schroniska dla osób w bezdomności czy domy samotnych matek. 

Czytaj też: Ciepło w Święta Wielkanocne na Pomorzu

Śniadanie wielkanocne to wyjątkowy posiłek, który odbywa się w pierwszy dzień Wielkanocy, stanowiąc ważną tradycję w wielu krajach, szczególnie w kulturze chrześcijańskiej. Jest to moment pełen rodzinnego ciepła, wspólnego świętowania oraz dzielenia się radością ze Zmartwychwstania Pańskiego.

gdansk.pl/mn