Katastrofa helikoptera z prezydentem Iranu. Obawy przed wojną (FOTO: X)

Katastrofa helikoptera z prezydentem Iranu. Obawy USA przed wojną

Administracja Stanów Zjednoczonych wyraża obawy, że Iran może obwinić USA lub Izrael za katastrofę helikoptera, w której zginął prezydent Iranu, Ebrahim Raisi, podaje Politico.

Według źródeł Politico, Waszyngton uważnie śledzi reakcję Teheranu na tragiczną śmierć Raisiego. Chociaż oczekuje się, że status quo w regionie Bliskiego Wschodu zostanie zachowane, amerykańscy urzędnicy obawiają się, że oskarżenia ze strony Iranu mogą doprowadzić do eskalacji napięć z Izraelem.

Napięte oczekiwanie na wyniki poszukiwań

Politico informuje, że Amerykanie spędzili niedzielę w niecierpliwym oczekiwaniu na wyniki poszukiwań zaginionego helikoptera. Biały Dom analizował, jak katastrofa może wpłynąć na sytuację na Bliskim Wschodzie i zastanawiał się, kogo Iran obwini za to wydarzenie.

– Przez pewien czas pytanie, „czy tak zaczyna się III wojna światowa?” nie wydawało się szalone – stwierdził jeden z rozmówców Politico. Inny zaznaczył, że dopóki Iran „nie przeniesie winy, szanse na szerszy konflikt regionalny pozostają niskie”.

Katastrofa helikoptera z prezydentem Iranu

W niedzielę helikopter przewożący irańskiego prezydenta rozbił się w gęstej mgle na górzystym obszarze w północno-zachodnim Iranie, w pobliżu granicy z Azerbejdżanem. Na pokładzie znajdowali się również minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahijan, gubernator prowincji Azerbejdżan Wschodni Malek Rahmati oraz ajatollah Mohammad Ali Ale Hashem.

Szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca, Pir Hossein Kolivand, poinformował, że wszyscy pasażerowie i załoga helikoptera zginęli w katastrofie. Została powołana komisja do zbadania przyczyn tego tragicznego wypadku.

Żałoba narodowa w Iranie

Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca Iranu, ogłosił pięciodniową żałobę narodową po śmierci prezydenta. Dodał, że obowiązki szefa państwa do czasu wyborów będzie pełnił dotychczasowy pierwszy wiceprezydent, Mohammad Mochber.

Przedterminowe wybory prezydenckie w Iranie zaplanowano na 28 czerwca. Decyzja ta ma na celu zapewnienie ciągłości władzy i stabilności w kraju po nagłej śmierci prezydenta.

Obawy o regionalną stabilność

Katastrofa helikoptera i śmierć prezydenta Raisiego oraz potencjalne oskarżenia wobec USA lub Izraela stawiają administrację USA w trudnej sytuacji. Amerykańscy urzędnicy mają nadzieję, że Iran nie zdecyduje się na przeniesienie winy za katastrofę, co mogłoby znacznie zaostrzyć sytuację w regionie Bliskiego Wschodu i doprowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji.

Czytaj też: Śmierć irańskiego prezydenta. Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca

Politico/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Komentarze:

Comments are closed.

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.