Śmierć irańskiego prezydenta. Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca

W poniedziałek, wiceprezydent Iranu, Mohsem Mansouri, potwierdził na platformie X tragiczną wiadomość: prezydent Ebrahim Raisi i minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian zginęli w katastrofie śmigłowca. Informacje te wcześniej podał irański Czerwony Półksiężyc.

Katastrofa miała miejsce w gęstej mgle w górzystym regionie na północnym zachodzie kraju. Wypadek, w którym zginęli prezydent, minister i towarzyszące im osoby, wydarzył się w trakcie powrotu z uroczystości otwarcia tamy na rzece Araks, na granicy Iranu i Azerbejdżanu. W uroczystości uczestniczył również prezydent Azerbejdżanu, Ilham Alijew.

Telewizja państwowa, jak podkreśla agencja AP, nie podała bezpośredniej przyczyny katastrofy. Złe warunki pogodowe, w tym gęsta mgła, utrudniły dotarcie ekip ratowniczych na miejsce zdarzenia.

Straty dla Iranu

Prezydent Ebrahim Raisi był uważany za protegowanego najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu, Alego Chameneia, i jego potencjalnego następcę. Raisi, posiadający ogromne doświadczenie, pełnił funkcję prezydenta, był szyickim duchownym oraz byłym naczelnym sędzią. Minister Amirabdollahian, z kolei, znany był ze skutecznego nadzorowania pomyślnego pojednania z Arabią Saudyjską.

Obaj politycy byli zwolennikami skrajnie konserwatywnej i antyzachodniej polityki Iranu. Jak zauważa amerykański dziennik „Washington Post”, ich śmierć jest ogromną stratą dla irańskiego rządu.

Zobacz też: Będzie odpowiedź Izraela na atak Iranu

Następcy

Portal Politico donosi, że jednym z głównych kandydatów na stanowisko najwyższego przywódcy Iranu jest syn ajatollaha Chameneia, Modżtaba Chamenei. Jest on uważany za naśladownika swojego ojca i skrajnego konserwatystę. Jednak wielu ekspertów przypomina, że Chamenei w przeszłości stwierdził, iż władza dziedziczna jest „nieislamska”.

Zgodnie z irańską konstytucją, w przypadku śmierci prezydenta, jego obowiązki przejmuje pierwszy wiceprezydent. Obecnie funkcję tę pełni Mohammad Mochber. Po upływie 50 dni od przejęcia obowiązków przez wiceprezydenta, mają zostać zorganizowane wybory prezydenckie, za zgodą najwyższego przywódcy.

Ebrahim Raisi. Reakcje i Kondolencje

Światowi liderzy, jak i społeczność międzynarodowa, wyrażają kondolencje rodzinom ofiar oraz irańskiemu narodowi. Katastrofa ta na pewno wstrząśnie irańską polityką i może wpłynąć na przyszłe decyzje dotyczące przywództwa kraju.

Ta tragiczna katastrofa stawia Iran przed wieloma wyzwaniami i pytaniami dotyczącymi przyszłości jego polityki oraz stabilności wewnętrznej.

Czytaj też: Masowy atak Iranu na terytorium Izraela. Podsumowanie

AP/Politico/X/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.