Burze w Polsce. IMGW ostrzega przed groźną pogodą (FOTO: canva.com/IMGW)

Burze w Polsce. IMGW ostrzega przed groźną pogodą

W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami w północnych oraz południowo-wschodnich częściach kraju. Burze w Polsce mają przynieść silne opady deszczu.

Ostrzeżenie w północnej części Polski obowiązuje w większości powiatów województwa zachodniopomorskiego, w północnej części województwa lubuskiego, południowej części województwa pomorskiego, północnej części województwa wielkopolskiego, całych województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, północnej części województwa mazowieckiego oraz większości powiatów województwa podlaskiego.

>>>> SPRAWDŹ NASZ SERWIS POGODOWY <<<<

Możliwe bardzo silne opady deszczu

W południowo-wschodniej części kraju ostrzeżenie obejmuje południową część województwa małopolskiego, całe województwo podkarpackie oraz południową część województwa lubelskiego.

Według IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oceniono na 70% w północnej części kraju i 80% w południowo-wschodniej.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia mogą w znacznym stopniu ograniczać prowadzenie działalności.

Burze w Polsce

Synoptycy apelują do mieszkańców objętych ostrzeżeniem obszarów o zachowanie szczególnej ostrożności. Zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni podczas burzy, zabezpieczenie mienia, w szczególności rzeczy znajdujących się na zewnątrz, oraz śledzenie komunikatów pogodowych i przestrzeganie zaleceń służb ratunkowych.

Bądźcie bezpieczni i przygotowani na możliwe trudne warunki pogodowe.

Czytaj też: Pożar w Borach Tucholskich na Pomorzu – 17 maja 2024

IMGW/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.