Pożar w Borach Tucholskich na Pomorzu - 17 maja 2024 (FOTO: KPPSP Chojnice)

Pożar w Borach Tucholskich na Pomorzu – 17 maja 2024

Pożar wybuchł na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie na Pomorzu, angażując około 100 strażaków w akcję gaśniczą. Na miejsce zdarzenia zmierzają również zastępy z Gdańska, aby wesprzeć lokalne siły w walce z żywiołem.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło tuż po godzinie 12:30. Ogień objął poszycie leśne na powierzchni około 400 metrów kwadratowych, jednak szybko się rozprzestrzeniał ze względu na silny wiatr. Joanna Knop z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) w Chojnicach poinformowała, że obecnie pożar został zlokalizowany i obejmuje około hektar lasu.

Na miejscu działa również bezzałogowy statek powietrzny oraz śmigłowiec do zrzutów wody, co ma na celu szybkie opanowanie pożaru i zapobieżenie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Ewakuacja PN w Borach Tucholskich

Służby apelują do turystów przebywających w okolicach miejscowości Bachorze, szczególnie w pobliżu szlaków prowadzących do „Dębu Bartuś”, aby opuścili teren parku narodowego. Bezpieczeństwo odwiedzających jest priorytetem, a ewakuacja ma na celu zminimalizowanie ryzyka dla ludzi.

Czytaj też: Pożar Borów Tucholskich w 1863 roku

Kolejny pożar w Regionie

Niedawno strażacy otrzymali również zgłoszenie o pożarze w miejscowości Nowa Cerkiew, oddalonej kilkanaście kilometrów na południe od Borów Tucholskich. To pokazuje, jak poważna jest sytuacja pożarowa w regionie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alert dla mieszkańców sześciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego, ostrzegając przed dużym zagrożeniem pożarowym w lasach. W alercie podkreślono, aby nie używać ognia w lesie i jego sąsiedztwie, a w przypadku zagrożenia natychmiast dzwonić na numer 112.

Wzrost Liczby Pożarów

Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Karol Kierzkowski, zaznaczył, że w 2024 roku odnotowano już 1729 pożarów na terenach leśnych, co stanowi o ponad 700 więcej niż w analogicznym okresie roku 2023. Sucha ściółka leśna i wysokie temperatury sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Czytaj też: Płonęła hałda na wysypisku śmieci pod Gdańskiem

RMF/PAP/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.