Masowy atak Iranu na terytorium Izraela. Podsumowanie (FOTO: canva.com/X)

Masowy atak Iranu na terytorium Izraela. Podsumowanie

Podziel się ze znajomymi:

Na Bliskim Wschodzie Iran przeprowadził bezprecedensowy i bezpośredni atak na terytorium Izraela. Wydarzenie to nastąpiło po ataku Izraela na irański konsulat w Damaszku, który miał miejsce 1 kwietnia, w wyniku którego zginęło kilku oficerów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

W odpowiedzi na atak, izraelskie siły zbrojne zestrzeliły niemal wszystkie z ponad 300 dronów i pocisków wystrzelonych przez Iran. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, zapewnił, że jego kraj osiągnie zwycięstwo. Z kolei wysocy dowódcy irańscy ostrzegli, że każda reakcja Izraela spotka się z jeszcze większą odpowiedzią militarą, a także zaapelowali do Stanów Zjednoczonych, aby te nie wspierały działań Izraela, grożąc atakami na amerykańskie bazy.

Atak spotkał się z międzynarodowym potępieniem. Stany Zjednoczone, wraz z przywódcami grupy G7, zdecydowali się na skoordynowaną odpowiedź dyplomatyczną na irańskie działania, które Prezydent Joe Biden określił jako bezczelne. Rada Bezpieczeństwa ONZ, na wniosek Izraela, miała się spotkać, aby potępić atak i rozważyć uznania Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną.

Regionalne napięcia. Masowy atak Iranu na Irak

Syria, będąca sojusznikiem Iranu, ogłosiła stan najwyższej gotowości swoich systemów obrony przeciwlotniczej wokół stolicy i głównych baz. Z kolei Jordania, która znajduje się pomiędzy Iranem a Izraelem, przygotowała swoje systemy obrony powietrznej na wypadek naruszenia swojej przestrzeni powietrznej. Również Liban i inne państwa regionu zareagowały na wzrost napięć.

Zobacz też: Iran wystrzelił drony z ładunkami wybuchowymi. Lecą w stronę Izraela

Skutki dla bezpieczeństwa globalnego

Ostatnie działania militarne Iranu wprowadziły region Bliskiego Wschodu w stan znacznego napięcia, zagrażając dalszej destabilizacji i możliwemu rozszerzeniu konfliktu. Wzajemne oskarżenia i kontynuacja działań zbrojnych tylko pogłębiają kryzys, co prowadzi do międzynarodowej niepewności co do przyszłości bezpieczeństwa w tym kluczowym dla światowej polityki regionie.

Czytaj też: Polska reaguje na masowy atak Iranu na Izrael

Reuters/Jerusalem Posts/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.