Sondaż prezydencki w USA. Joe Biden ma powody do zadowolenia (FOTO: Donald Trump/Joe Biden/Facebook.com)

Sondaż prezydencki w USA. Joe Biden ma powody do zadowolenia

Podziel się ze znajomymi:

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez „New York Times” i Siena College, Donald Trump uzyskał zaledwie jednopunktową przewagę nad prezydentem Joe Bidenem. Obaj politycy zamierzają ubiegać się o reelekcję w listopadowych wyborach prezydenckich.

Jeszcze w lutym Donald Trump prowadził nad Bidenem różnicą pięciu punktów procentowych (48 proc. do 43 proc.). Obecne wyniki wskazują na wzrost poparcia dla Bidena wśród tradycyjnych wyborców Partii Demokratycznej – z 83 proc. do 89 proc. Tymczasem poparcie dla Trumpa wśród Republikanów nieznacznie spadło z 97 proc. do 94 proc.

Donald Trump. Wiek kandydatów jako czynnik wyborczy

W kontekście wieku kandydatów, 69 proc. ankietowanych uważa, że 81-letni Biden jest zbyt stary, aby ponownie objąć urząd, podczas gdy tylko 41 proc. uznaje 78-letniego Trumpa za zbyt wiekowego. W grupie wyborców powyżej 65 lat, percepcja Bidena jako zbyt starego znacząco spadła.

Publikacja sondażu zbiegła się z wyłonieniem jury w procesie karnym Trumpa, oskarżonego między innymi o fałszowanie dokumentów handlowych. Jednakże tylko 25 proc. respondentów deklaruje, że śledzi to postępowanie sądowe uważnie.

Czytaj też: Eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie. Izrael zamyka szkoły

Poparcie w kontekście demograficznym

Badanie wykazało również, że poparcie dla Bidena wzrosło wśród czarnoskórych i latynoskich wyborców, ale nadal jest poniżej poziomów tradycyjnie oczekiwanych dla kandydata demokratów. Problemem dla prezydenta pozostaje gospodarka, szczególnie w percepcji młodych wyborców, z których 85 proc. ocenia ją negatywnie.

W odniesieniu do zarządzania gospodarką, Trump zdobył 64 proc. aprobaty za swoje działania jako prezydent, podczas gdy Biden spotkał się z 63 proc. dezaprobatą. Podobnie, polityka imigracyjna Trumpa spotkała się z większym poparciem niż działania Bidena w tej dziedzinie.

Polityka zagraniczna i wpływ na demokrację

W kontekście polityki zagranicznej, tylko 36 proc. ankietowanych popiera działania Bidena, szczególnie w konfliktach na Ukrainie i w Izraelu. Młodzi wyborcy poniżej 45 roku życia wyrazili silną dezaprobatę dla jego decyzji w sprawach międzynarodowych.

Pomimo iż Biden uczynił z podważania demokracji przez Trumpa po zamieszkach z 6 stycznia 2021 roku kluczowy punkt swojej kampanii, równa liczba respondentów (31 proc.) uważa obu polityków za „dobrych dla demokracji”. 45 proc. respondentów uznało Trumpa za „szkodliwego dla demokracji”, podczas gdy odsetek ten był nieco niższy w przypadku Bidena.

Analiza ta pokazuje, jak napięta i nieprzewidywalna jest atmosfera przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, z oboma kandydatami prezentującymi się jako ryzykowny wybór dla przyszłości kraju.

Czytaj też: Polska nazwa dla myśliwca F-35. Ogłoszono konkurs

NYT/mn

Komentarze:

  1. DJ Trump wygra, bo dobry Kaszub i w okół niego dużo personelu z europy środkowej. Biden to eko, femino lewak więc dobry nie był a nie nigdy nie będzie. Trump lepszy zawsze i wszędzie. Media zawsze będą promować Lewych, zawsze, bo często media same są przyczyną zła na świecie.

Comments are closed.

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.