Myśliwiec F-35 (FOTO: MON)

Polska nazwa dla myśliwca F-35. Ogłoszono konkurs

Podziel się ze znajomymi:

Polskie Siły Powietrzne wkrótce powitają nowego członka w swojej flocie – myśliwiec piątej generacji F-35, który jest już na etapie przygotowań do dostawy. W związku z tym, Sztab Generalny WP ogłosił konkurs na polską nazwę dla tych zaawansowanych maszyn. Konkurs, który zyskał dużą popularność, został ogłoszony na profilu Sił Powietrznych na Facebooku oraz na ich koncie na platformie X.

Tradycyjnie, polskie lotnictwo nadaje swoim maszynom nazwy odzwierciedlające drapieżność i siłę. Przykładem jest F-16, znany w Polsce jako Jastrząb, mimo że jego oryginalna nazwa to „Fighting Falcon”. „Tradycją naszego lotnictwa jest nadawanie nazw drapieżnych ptaków, co ma odzwierciedlać cechy tych zaawansowanych technologicznie maszyn,” mówi Bartosz Głowacki, ekspert lotnictwa i redaktor naczelny magazynu „Raport”.

Nazwa dla myśliwca F-35? „Harpia”

Głowacki sugeruje, że odpowiednią nazwą dla F-35 mógłby być „Harpia” – nazwa międzynarodowa i dobrze kojarząca się z siłą i władzą. Harpia jest również główną nazwą programu, na mocy którego zakupiono myśliwce F-35 dla Polski, co dodatkowo podkreśla związek nazwy z samolotem.

Myśliwiec F-35 (FOTO: MON)
Myśliwiec F-35 (FOTO: MON)

Zasady i nagrody konkursu

Zgłaszanie propozycji nazw odbywa się poprzez komentarze pod postami na wspomnianych profilach społecznościowych. Komisja konkursowa oczekuje na kreatywne i trafne nazwy do 29 kwietnia. Po tym terminie, jury złożone z ekspertów i przedstawicieli Sił Powietrznych wyłoni zwycięzcę, który zostanie zaproszony na oficjalną prezentację pierwszego egzemplarza F-35.

To wyjątkowa okazja, by mieć realny wpływ na historię polskiego lotnictwa. Zwycięska nazwa nie tylko zostanie oficjalnym oznaczeniem dla polskich F-35, ale także przyczyni się do dalszego budowania dumy narodowej wokół naszych sił obronnych. Warto więc śledzić rozwój tego konkursu i czekać na ogłoszenie wyników z niecierpliwością.

Czytaj też: Myśliwce F-35 nad Polską. Kiedy wejdą do służby?

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.