Myśliwiec F-35 (FOTO: MON)
Podziel się ze znajomymi:

W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu we wtorek 11 kwietnia 2023 r. rozpoczęło się spotkanie wicepremiera z załogami myśliwców F-35, które zakończyły cykl szkolenia przygotowawczego i zostały zakwalifikowane do szkolenia specjalistycznego w USA.

Przypomnijmy na wstępie, że 32 myśliwce F-35 A Lightning II Block 4 wraz z systemem wsparcia i szkolenia zamówiło w 2020 r. Ministerstwo Obrony Narodowej. Polska jest dziesiątym państwem w strukturach NATO pozyskującym tego typu maszyny. Jak zapewnia MON dzięki nim polskie siły powietrzne wchodzą w nowy etap rozwoju, dołączając do państw, które posiadają właśnie myśliwce F-35.

Dostawy samolotów F-35 dla Polski będą realizowane w latach 2024-2030. Pierwsze sześć samolotów czasowo zostanie rozmieszczonych w latach 2024-2025 w jednej z baz lotniczych na terytorium USA z przeznaczeniem do szkolenia personelu latającego i technicznego Sił Powietrznych RP.

Myśliwce F-35 wyróżniają się interoperacyjnością, współpracując np. z systemem PATRIOT, zakupionym przez Polskę w 2018 r. i z samolotami F-16, użytkowanymi przez Siły Powietrzne RP.

Zobacz także: Most w Tczewie na zdjęciach sprzed prawie 100 lat

Myśliwce F-35. Odprawa załóg

11 kwietnia w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej wziął udział w odprawie załóg samolotów F-35, które zakończyły jeden z etapów szkolenia. Myśliwce F-35, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, to uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioelektronicznej, wsparcia komponentu lądowego, czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym.

– Po podpisaniu zamówienia na F-35 w styczniu 2020 roku rozpoczęliśmy szkolenia: taktyczne i na symulatorach. W przyszłym roku rozpoczną się szkolenia na polskich samolotach F-35. Stany Zjednoczone zdecydowały o takiej formie szkolenia (…) Tak się dzieje w przypadku również innych państw, które wyposażyły swoje siły powietrzne w F-35 – mówił wiceprezes Rady Ministrów.

Pozyskanie myśliwców F-35A dla Sił Zbrojnych RP wynika ze zdefiniowanych potrzeb i wymagań operacyjnych służących nie tylko utrzymaniu obecnie posiadanego potencjału Sił Powietrznych, ale również jego rozbudowie wynikającej z pozyskania dodatkowych zdolności operacyjnych, jakie zapewniają samoloty piątej generacji.

Czytaj też: Aresztowanie dziennikarza Wall Street Journal w Rosji. FSB tworzy nowe wątki

Myśliwiec F-35 (FOTO: MON)
Myśliwiec F-35 (FOTO: MON)
Myśliwiec F-35 (FOTO: MON)
Myśliwiec F-35 (FOTO: MON)