Polska reaguje na masowy atak Iranu na Izrael (FOTO: X/BBN)

Polska reaguje na masowy atak Iranu na Izrael

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Polski wyraziło głębokie zaniepokojenie w związku z niedawnym atakiem Iranu na Izrael, podkreślając pilne monitorowanie sytuacji także ze względu na potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Informacje na temat zdarzenia pojawiły się na profilu BBN w mediach społecznościowych w niedzielę.

W nocy z soboty na niedzielę, Iran wystrzelił w stronę Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Ten masowy atak został opisany przez irańskie siły zbrojne jako odwet za niedawne zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, które skutkowało śmiercią kilku irańskich oficerów. Izrael został oskarżony o przeprowadzenie tego ataku.

Reakcja Izraela

Izraelskie siły zbrojne poinformowały, że w związku na masowy atak Iranu udało się przechwycić 99 proc. wystrzelonych dronów i pocisków. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, zapowiadał wcześniej, że każdy bezpośredni atak z Iranu spotka się z odpowiedzią w podobnej skali.

Atak spotkał się z silnym potępieniem ze strony międzynarodowej społeczności, w tym Unii Europejskiej oraz krajów takich jak Kanada, Francja, Niemcy, i Wielka Brytania. Sekretarz generalny ONZ, António Guterres, również wyraził swoje zaniepokojenie, zwracając uwagę na możliwość dalszej destabilizacji regionu.

Czytaj też: Iran wystrzelił drony z ładunkami wybuchowymi. Lecą w stronę Izraela

Stanowisko Polski na masowy atak Iranu

W Polsce, prezydent Andrzej Duda wyraził opinię, że konieczne jest zaprzestanie dalszej agresji i podjęcie działań zmierzających do deeskalacji konfliktu. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, podkreślając swoje zaniepokojenie, poinformowało, że sytuacja jest bacznie obserwowana, a bezpieczeństwo kraju utrzymywane na najwyższym poziomie czujności.

W kontekście tego wydarzenia, Polska i inne państwa zachodnie wyrażają gotowość do wspierania działań na rzecz stabilizacji regionu i zapobiegania rozszerzeniu się konfliktu na większą skalę.

BBN/x/Reuters/PAP/mn