Kolejny budynek na Dolnym Mieście w Gdańsku odnowiony (FOTO: gdansk.pl/Piotr Witman)

Kolejny budynek na Dolnym Mieście w Gdańsku odnowiony

– Za ponad 5 mln zł mamy… 4 lokale komunalne i to w pokaźnych rozmiarach – mówi Przemysław Majewski. Radny PiS krytykuje w ten sposób koszt modernizacji budynku przy ul. Toruńskiej 25. Inwestycją pochwaliło się miasto Gdańsk we wtorek.

W budynku przy Toruńskiej 25 powstały 4 mieszkania komunalne o powierzchni od 56,53 m2 do 94,85 m2. Wykorzystując potencjał lokalizacji i możliwości kamienicy, zaadaptowana została także przestrzeń użytkowa na parterze.

Nowoczesność w zabytkowych wnętrzach

Z zewnątrz możemy podziwiać odrestaurowaną elewację frontową, ale prawdziwe niespodzianki czekają nas wewnątrz budynku. 

– Przeprowadzone prace pozwoliły nie tylko na przywrócenie dawnego blasku budynku, ale także na przystosowanie nieruchomości do zamieszkiwania na miarę XXI wieku. W środku znajdują się dwa zabytkowe piece kaflowe, które dziś pełnią funkcję dekoracyjną, ponieważ został zmieniony sposób ogrzewania. Budynek został podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej, zyskał także instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu jest nie tylko pięknie, ale i ekologicznie – dodaje prezydent Gdańska.

Oprócz tego, co widoczne gołym okiem, remont objął szereg wewnętrznych prac modernizacyjnych. W budynku zostały wykonane kompleksowe prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe. W kamienicy zamontowano również urządzenia instalacji Building Management System, pozwalające na monitorowanie zużycia energii i mediów. Ponadto budynek zyskał także instalację fotowoltaiczną.

Kolejny budynek na Dolnym Mieście w Gdańsku odnowiony (FOTO: gdansk.pl/Piotr Witman)
Kolejny budynek na Dolnym Mieście w Gdańsku odnowiony (FOTO: gdansk.pl/Piotr Witman)

Z dbałością o detale

Kamienica powstała na przełomie XIX i XX w. Z uwagi na zabytkowy charakter budynku, remont wymagał szeregu prac nie tylko konstrukcyjnych, ale też dokładnych prac konserwatorskich. Prace te objęły m.in. konserwację oryginalnej stolarki drzwiowej i okiennej, renowację zdobionych pieców kaflowych oraz schodów, a także odtworzenie detali sztukatorskich fasady kamienicy.

– Na klatce schodowej znajduje się oryginalna lamperia z płytek ceramicznych, która została poddana konserwacji i częściowemu odtworzeniu na wzór historycznej. Na elewacji frontowej znajduje się malowany szyld, który został odnowiony i wyeksponowany przy okazji renowacji obiektu – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.

– Ja niesamowicie się cieszę z każdej zrewitalizowanej kamienicy – mówił Dariusz Chmielewski, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Jako „człowiek rusztowań”, pracujący przez wiele lat jako wykonawca, jestem w stanie dostrzec, kto robił odlewy, kto pracował przy sztukateriach. Rozpoznaję ręce moich kolegów. Ta kamienica jest przykładem kolejnej, bardzo udanej rewitalizacji.   

Kolejny budynek na Dolnym Mieście w Gdańsku odnowiony (FOTO: gdansk.pl/Piotr Witman)
Kolejny budynek na Dolnym Mieście w Gdańsku odnowiony (FOTO: gdansk.pl/Piotr Witman)

Opozycja pod wrażeniem zmian, ale wciąż krytyczna

Kamienica przy Toruńskiej 25 w Gdańsku po remoncie wygląda przepięknie. Chciałbym żeby więcej zabytkowych budynków na Dolnym Mieście, Głównym Mieście czy Starym Mieście tak się prezentowało. Niestety oprócz względów estetycznych trzeba też zwrócić uwagę na rozwiązywanie problemu dostępności do nowych lokali komunalnych. I tutaj tak pięknie już nie jest. Za ponad 5 mln zł mamy… 4 lokale komunalne i to w pokaźnych rozmiarach bo od 56 do ponad 90 metró kwadratowych.

Oprócz odnawiania zabytków nie możemy więc zapominać o radykalnym zwiększeniu dostępności do tanich mieszkań czynszowych. Jako radni PiS postulujemy przywrócenie możliwości wykupu lokali na własność, zwiększenie ilości lokali w ramach programu „mieszkanie za remont”, lepsze wydatkowanie środków na bieżące utrzymanie budynków czy też remont ponad 1000 gdańskich pustostanów.

– ocenia Przemysław Majewski, radny miasta Gdańska z klubu PiS.

Inwestycje na Dolnym Mieście

Pod koniec ubiegłego roku do użytku została oddana kamienica przy ul. Łąkowej 18, uznawana za najwęższy budynek w tej części Gdańska. Sąsiaduje z charakterystycznym żółto-niebieskim obiektem, przy Łąkowej 20. Jego kompleksowy remont zakończył się w marcu tego roku.

Aktualnie na terenie Dolnego Miasta remontujemy 5 kamienic, a jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć remonty kolejnych czterech: Łąkowa 14, Łąkowa 28, Ułańska 11 i Dolna 3 – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości. 

Cały czas działamy też, aby wyremontować inne zabytkowe budynki, między innymi zabudowę Bastionu Królik – niedawno ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na sporządzenie dokumentacji projektowej.

Do grona już wyremontowanych budowli właśnie dołączyła kamienica przy ul. Toruńskiej 25. Gdańskie Nieruchomości nie zwalniają jednak tempa. Właśnie rozpoczął się olbrzymi remont przy ul. Dolnej 10a.

– Pięknieją budynki nie tylko Dolnym Mieście, ale także w innych częściach naszego miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Gdańskie Nieruchomości przygotowują się do remontów kolejnych, ponad stu, obiektów komunalnych, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych. Przygotowanie dokumentacji dla wszystkich budynków pochłonie 15 mln złotych. Około 300 mln złotych kosztować będą już konkretne prace remontowe w budynkach. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Kolejny budynek na Dolnym Mieście w Gdańsku odnowiony (FOTO: gdansk.pl/Piotr Witman)
Kolejny budynek na Dolnym Mieście w Gdańsku odnowiony (FOTO: gdansk.pl/Piotr Witman)

Unijne dofinansowanie

Inwestycja została przeprowadzona w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Przedsięwzięcie realizowane jest przy dofinansowaniu ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w wysokości 2 mln zł. Koszt robót budowlanych na samym Dolnym Mieście w ramach ZIT to 26,7 milionów złotych.

Skutecznie pozyskujemy środki od początku naszego członkostwa w Unii Europejskiej, co widać m.in. właśnie w tej części Gdańska – mówił Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego.

Przypomnę, że rewitalizacja Dolnego Miasta zdobyła nagrodę RegioStars za najlepsze działanie w połączeniu z działaniami społecznymi. Ten obiekt jest przykładem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To ponad 300 mln zł, w tym wypadku na efektywność energetyczną. Takie inwestycje są realizowane na całym Pomorzu, a Gdańsk miał ich najwięcej.

W Gdańsku dzięki ZIT kompleksowy remont przejdzie łącznie 26 gminnych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Prace remontowe trwają lub już się zakończyły w budynkach na Dolnym Mieście przy ulicach Wróbla, Łąkowej i Toruńskiej. Remontowane będą też m.in. budynki przy Jaśkowej Dolinie, Pniewskiego, Gościnnej, Strajku Dokerów, Wilków Morskich, Wyzwolenia czy Partyzantów.

Czytaj też: Łąkowa 20 w Gdańsku błyszczy nowością. Remont jak z bajki

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.