1000 zł kary za odpalanie fajerwerków (FOTO: canva.com)

Nawet 1000 zł kary za odpalanie fajerwerków

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie zakazu używania petard i fajerwerków przez osoby fizyczne. Będą też kary za odpalenie fajerwerków.

Podczas konferencji prasowej, posłanka Katarzyna Piekarska z KO wyjaśniła, że projekt przepisów dotyczy fajerwerków klasyfikowanych jako F3, czyli najgłośniejszych. Zakaz ten ma na celu ochronę zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych, które boją się huków.

W wyjątkowych przypadkach, rada gminy będzie mogła zakaz uchylić” – dodała posłanka Piekarska.

Wyjątkiem od zakazu ma być również branża eventowa, która będzie mogła nadal używać fajerwerków w swoich pokazach.

Zobacz też: Wakacje 2024. Parkingi nadmorskie w Gdańsku będą droższe

Ochrona wrażliwych grup społecznych

Poseł Patryk Jaskólski podkreślił, że nowe przepisy są odpowiedzią na potrzeby nie tylko właścicieli zwierząt, ale także osób starszych, dzieci i osób w spektrum autyzmu, które również źle znoszą hałas związany z fajerwerkami. Dodatkowo, Jaskólski zaznaczył, że zakaz ten przyniesie korzyści dla środowiska, zmniejszając poziom zanieczyszczenia powietrza i śmieci po pokazach pirotechnicznych.

Zobacz też: Seria pożarów w Gdańsku. Przypadek czy inwestycje?

Kary za odpalanie fajerwerków

W projekcie przewidziano karę grzywny za złamanie zakazu używania fajerwerków przez osoby fizyczne. Kara ta ma wynosić do tysiąca złotych i będzie wpłacana na cel związany z ochroną zwierząt. Kary za odpalenie fajerwerków mają być dotkliwe. Wprowadzenie takich sankcji ma na celu skuteczne egzekwowanie nowych przepisów oraz wsparcie działań na rzecz ochrony zwierząt.

Czytaj też: Kontrowersyjna propozycja „Chat Control” – inwigilacja w UE

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!