Już w czwartek, 20 czerwca 2024 roku, Rada UE może głosować nad kontrowersyjnym projektem „Chat Control”. Co się wydarzy? (FOTO: canva.com)

Kontrowersyjna propozycja „Chat Control” – inwigilacja w UE

Komisja Europejska, z projektem legislacyjnym znanym jako „Chat Control”, stara się wprowadzić niespotykany aparat masowej inwigilacji na terenie Unii Europejskiej. Jeśli obywatele UE nie staną teraz w obronie prywatności, może być za późno.

Już w czwartek, 20 czerwca 2024 roku, Rada UE może głosować nad kontrowersyjnym projektem „Chat Control”. Jeśli dyrektywa zostanie przyjęta, konsekwencje będą druzgocące: pod pretekstem ochrony dzieci, obywatele UE nie będą mogli już bezpiecznie i prywatnie komunikować się w internecie.

Europejski rynek straci na swojej przewadze lokalizacyjnej ze względu na znaczne obniżenie poziomu bezpieczeństwa danych. Profesjonaliści, tacy jak prawnicy, dziennikarze czy lekarze, nie będą mogli utrzymać tajemnicy zawodowej online. Wszystko to przy jednoczesnym braku rzeczywistej poprawy ochrony dzieci. Wręcz przeciwnie, „Chat Control” może mieć negatywny wpływ na najmłodszych użytkowników internetu.

Czym Jest „Chat Control”?

Bez względu na to, jak Komisja Europejska próbuje to przedstawić – jako „skanowanie po stronie klienta”, „moderowanie przesyłania” czy „wykrywanie przez AI” – „Chat Control” to nadal masowa inwigilacja. A masowa inwigilacja, niezależnie od sposobu jej wdrożenia, zawsze jest złym pomysłem z wielu powodów.

Oto trzy z nich:

  1. Masowa inwigilacja to totalitarne narzędzie niezgodne z demokracją
  2. Masowa inwigilacja jest nieskuteczna
  3. Masowa inwigilacja podważa bezpieczeństwo danych

Oczywiście, udostępnianie materiałów zawierających seksualne wykorzystywanie dzieci (CSAM) to absolutnie niedopuszczalne, przerażające przestępstwo, które musi być karane. Jednak zanim takie materiały mogą być udostępniane online, dziecko musi zostać skrzywdzone w rzeczywistości, co powinno być głównym celem skutecznej ochrony dzieci (czego „Chat Control” nie dotyczy).

Z tego i wielu innych powodów organizacje chroniące dzieci, takie jak Federalne Stowarzyszenie Ochrony Dzieci w Niemczech, sprzeciwiają się „Chat Control”, twierdząc, że jest ono „ani proporcjonalne, ani skuteczne”.

Ryzyka i Niebezpieczeństwa

Nie ma pewności, czy „Chat Control” rzeczywiście będzie (lub pozostanie) ograniczone do wykrywania CSAM. Po zainstalowaniu aparatu masowej inwigilacji łatwo może on zostać rozszerzony na wykrywanie innych treści bez niczyjej wiedzy. Z perspektywy dostawcy usług, mechanizm wykrywania, który jest tworzony i utrzymywany przez strony trzecie, działa jak czarna skrzynka.

Zobacz też: Atak cyfrowy na TVP podczas meczu Polska – Holandia

Co możesz zrobić?

Ponieważ decyzja może zapaść już w środę, 19 czerwca 2024 roku, czas jest kluczowym czynnikiem. Jeśli jesteś obywatelem UE, rozważ skontaktowanie się ze swoim przedstawicielem rządu, prosząc go o głosowanie przeciwko „Chat Control”.

Pomocne może być również aktywne działanie w internecie, szerzenie informacji i zwiększanie świadomości na temat planu UE dotyczącego ustanowienia niespotykanego aparatu masowej inwigilacji, który de facto zniesie prawo do prywatności danych i ustanowi bardzo niebezpieczny precedens.

Czytaj też: Wybuch amunicji na poligonie Libavá w Czechach

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!