Wakacje 2024. Polacy zaplanowali krótkie wyjazdy nad morze (FOTO: canva.com)

Wakacje 2024. Polacy zaplanowali krótkie wyjazdy nad morze

Gdy od tegorocznych wakacji dzielą nas już tylko godziny, warto przyjrzeć się, jak wyglądają wakacyjne plany Polaków. Największy polski portal rezerwacyjny Nocowanie.pl przeprowadził ankietę wśród tysiąca turystów, aby poznać ich preferencje i oczekiwania. Wyniki są interesujące i pokazują, że Polacy coraz częściej wybierają krótkie, ale częstsze wyjazdy, głównie nad morze.

Jak wynika z ankiety Nocowanie.pl, większość Polaków decyduje się na wakacje w gronie rodziny (45,2 proc.) lub we dwoje (37,5 proc.). Reszta, czyli 17,3 proc., planuje wyjazdy w większym gronie znajomych. Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl, podkreśla, że badanie dotyczy rezerwacji indywidualnych, a nie zorganizowanego wypoczynku dzieci w ośrodkach kolonijnych.

Wakacje 2024. Jak będą podróżować Polacy?

Krótsze, ale częstsze wyjazdy

Trend krótkich, ale częstszych wyjazdów nadal się utrzymuje. Ponad połowa planujących wypoczynek rodzinny wybiera się na tydzień, co jest wynikiem zbliżonym do zeszłorocznego badania. Ciekawą zmianą jest wzrost o 10 proc. liczby rodzin, które skracają pobyt do 4 dni. Teraz taką długość urlopu wybiera 31 proc. rodzin. Dwutygodniowy lub dłuższy pobyt planuje zaledwie 5,7 proc. ankietowanych.

Budżet na noclegi

Planując budżet na noclegi, Polacy są gotowi wydać więcej niż w poprzednim roku. Coraz mniej osób liczy na to, że zmieści się w kwocie do 100 złotych za noc. Na wydatek powyżej 300 złotych za osobę za noc pozwolić sobie może 12 proc. rodzin i 7,8 proc. par. Budżet do 2 tysięcy złotych na noclegi przeznaczyć chce ponad połowa par (52 proc.), a między 2 a 4 tysiące zamierza wydać 31 proc. par i 42 proc. rodzin.

Nad morze czy w góry?

Zdecydowana większość Polaków wybiera się nad morze. Aż 64 proc. rodzin i 58 proc. par planuje urlop nad Bałtykiem. Górskie wędrówki przewiduje 30 proc. rodzin i 28 proc. par. Mazury cieszą się mniejszym zainteresowaniem, zaledwie 14 proc. par planuje wyjazd w te rejony.

Zobacz też: Co latem drogowcy wyremontują w Gdańsku?

Wybór miejsca pobytu

Wybór odpowiedniego miejsca na wakacje jest kluczowy. Polacy starannie przeglądają oferty, zwracając uwagę na cenę, relację ceny do jakości, rzetelność opisu obiektu, promocje, dostępność parkingu i udogodnienia, a także atrakcje na miejscu. Opinie innych użytkowników również odgrywają ważną rolę.

Szczególnie ostrożni są podróżujący całymi rodzinami, którzy często porównują oferty więcej niż dziesięciu obiektów przed podjęciem decyzji. Mniej czasu na wybór poświęcają pary, z których 40% sprawdza ofertę od 4 do 10 obiektów

– mówi Agnieszka Rzeszutek z Nocowanie.pl.

Co zniechęca turystów?

Czynnikami zniechęcającymi do wyboru danego miejsca są brak informacji o wyposażeniu obiektu, niezadowalający stan samego obiektu i jego najbliższej okolicy, a przede wszystkim brak parkingu na miejscu.

Czytaj też: Wakacyjny rozkład jazdy pociągów. Zmiany od 9 czerwca

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!