Aleja Armii Krajowej w Gdańsku. Drogowcy wyremontują ten fragment drogi (FOTO: canva.com)

Co latem drogowcy wyremontują w Gdańsku?

Lato ma być pracowitym czasem dla gdańskich drogowców. W najbliższych miesiącach zaplanowano roboty związane z wymianą nawierzchni na al. Armii Krajowej i ul. Niepołomickiej. Wymienione zostaną też przejazdy torowe na wysokości Galerii Bałtyckiej. Prace oznaczają utrudnienia w ruchu, jednak ich harmonogram zdaniem urzędników został tak ułożony, by niedogodności dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej były jak najmniejsze.

W pierwszej kolejności prace prowadzone będą na al. Armii Krajowej na jezdni w kierunku centrum Gdańska. Nowa nawierzchnia ułożona zostanie na odcinku od skrzyżowana z al. Havla do estakady w ciągu al. Sikorskiego.

Roboty ruszą tam planowo w sobotę, 8 czerwca i potrwają ok. dwóch tygodni. Dla zminimalizowania utrudnień prace wymagające zamknięcia większej liczby pasów ulic prowadzone będą w weekendy, a pozostałe roboty wykonywane będą w godz. od 20.00 do 4.00.

Pierwszy etap polegać będzie na sfrezowaniu obecnej nawierzchni metodą połówkową, co oznacza, że zajęta zostanie połowa jezdni, a druga dostępna będzie dla kierowców. Kolejne fazy remontu to układanie warstw nowej nawierzchni – najpierw warstwy wiążącej, a następnie ścieralnej. Przy konieczności zajęcia prawoskrętu w al. Sikorskiego kierowcy korzystać będą z objazdu.

– Kierowcy w ciągu alei Armii Krajowej nie spotkają się z żadną zaskakującą organizacją ruchu – zapewnia Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu. – Bazujemy na standardowych schematach. Prosimy jednak o śledzenie tablic z informacjami o objazdach i ewentualnych zawężeniach, a także o zmieniających się stronach remontowanych jezdni.

Prace te nie komplikują funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Ulica Niepołomicka

Przez całe wakacje, od 24 czerwca do końca sierpnia, potrwa remont odcinka ul. Niepołomickiej między ulicami Świętokrzyską a Kampinoską. Znajdująca się w złym stanie technicznym nawierzchnia jezdni zostanie zastąpiona nową wraz z wymianą podbudowy drogi. Prace zostaną przeprowadzone przy całkowitym zamknięciu ruchu na wspomnianym odcinku z zachowaniem dojazdu do lokali usługowych.

– Z uwagi na podbudowę, która tam jest, a więc płyty drogowe, które przechodzą z jednego pasa na drugi, nie jesteśmy w stanie prowadzić tych prac etapowo. W tym przypadku musimy niestety zająć całą szerokość pasa – mówi Robert Krasowski, kierownik Działu Dróg GZDiZ. – Ściągane płyty, obejmują swoim zakresem więcej niż szerokość jednego pasa drogowego. Liczymy jednak na to, że uda nam się to zrobić w czasie znacznie krótszym niż cały okres wakacyjny.

Czytaj także: Nowy dyrektor Poczty Polskiej związany z Collegium Humanum

Zmiany w ruchu. Gdzie i kiedy?

Kierowcy korzystać będą z objazdów, a ich szczegóły urzędnicy przekażą w osobnym komunikacie po opracowaniu projektu tymczasowej organizacji ruchu. W przygotowaniu są rozwiązania objazdów dla komunikacji miejskiej. Niestety należy się liczyć z wydłużeniem czasu przejazdu.

– Tutaj mocno ruszymy z działaniami komunikacyjnymi skierowanymi do mieszkańców – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. – Będziemy współpracowali ze szkołami, uruchomimy wszystkie kanały dystrybucji, którymi jako miasto dysponujemy. Prześlemy informacje za pomocą karty mieszkańca, zorganizujemy też mobilne punkty informacyjne, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować wszystkich mieszkańców o planowanych utrudnieniach.

Ponadto w planach DRMG jest również budowa chodnika na ul. Niepołomickiej, od ul. Muzyka do ul. Przemian. Ogłoszenie przetargu planowane jest w czerwcu. Inwestycja nie spowoduje zamknięcia ulicy.

Zobacz też: Zmiany w ruchu na al. Grunwaldzkiej w Gdańsku

Spore utrudnienia we Wrzeszczu

W okresie od 27 lipca do 9 sierpnia drogowcy wyremontują przejazdy przez torowisko na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i al. Żołnierzy Wyklętych na wysokości Galerii Bałtyckiej. Dotychczasowe gumowe przejazdy wymienione zostaną na płyty torowe wykonane z prefabrykowanego żelbetu. To elementy trwałe, stabilne i odporne na odkształcenia, co jest szczególnie ważne w lokalizacji o wysokim natężeniu ruchu.

W pierwszym etapie od 27 lipca do 2 sierpnia wyłączony zostanie przejazd na jezdni w kierunku Zaspy, zaś w drugim między 3 a 9 sierpnia prace obejmą przejazd w kierunku Niedźwiednika.

W trakcie robót oba przejazdy będą całkowicie wyłączone z ruchu, wstrzymany będzie także ruch tramwajowy. W tym czasie kierowcy korzystać będą z objazdów, a pasażerowie komunikacji miejskiej z zastępczej komunikacji autobusowej (linia T6 na odcinku Opera Bałtycka – Strzyża).

Czytaj też: Do końca jesieni potrwa budowa przejścia na Zaspie w Gdańsku

GZDiZ/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.