Nowa wersja mapy w komunikacji miejskiej w Gdańsku (FOTO: gdansk.pl)

Nowa wersja mapy w komunikacji miejskiej w Gdańsku

Wychodząc naprzeciw potrzebom tysięcy pasażerów korzystających codziennie z gdańskiej komunikacji miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził nową wersję mapy Tram&Bus Online. Uwagi i opinie użytkowników były kluczowe dla ulepszenia tego narzędzia, które teraz oferuje jeszcze bardziej intuicyjne i funkcjonalne rozwiązania. Pasażerowie gdańskiej komunikacji używają jej kilkanaście tysięcy razy w ciągu dnia.

Kilka miesięcy temu organizator komunikacji miejskiej poprosił podróżnych o opinie i oczekiwania wobec mapy pokazującej w czasie rzeczywistym lokalizację na trasie autobusów i tramwajów oraz wirtualne tablice dla wszystkich przystanków w sieci ZTM w Gdańsku. Po okresie testów i kolejnych uwag, najnowsza wersja mapy Tram&Bus Online jest gotowa.

Co się zmieniło?

Dużą nowością jest dodanie śledzenia pozycji autobusów Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni na mapie i tablicach wirtualnych realizujących kursy na linii współdzielonej 171. Dotychczas widoczne były tylko kursy realizowane na zamówienie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

– Drugą nowością, wprowadzoną na wniosek pasażerów, jest wskazanie przebiegu trasy dla wybranego pojazdu – mówi Agnieszka Rzeźnikowska, główny specjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. – Po zaznaczeniu pojazdu, który nas interesuje, zobaczymy przebieg trasy realizowanego kursu wraz z kierunkiem. Dzięki wprowadzonym zmianom poznamy również przewidywane czasy odjazdu z kolejnych przystanków na trasie.

Mapa dla podróżnych komunikacji miejskiej

Od teraz dostępnych jest więcej szczegółów dotyczących poszczególnych autobusów oraz tramwajów. W menu mapy opcja „szczegóły pojazdu” pozwala wyszukać interesujący nas autobus lub tramwaj – jego typ, aktualnie obsługiwaną linię, lokalizację w mieście oraz kierunek jazdy. Piktogramy opisują, czy w danym pojedzie są specjalne miejsca dla osób z niepełnosprawnością, czy do przewozu rowerów. Te ostatnie informacje widoczne są również na tablicach wirtualnych – wzorem tych przystankowych (nie dotyczy pojazdów ZKM w Gdyni).

Zagorzali miłośnicy komunikacji miejskiej prosili ZTM o podanie brygady realizującej dane zadanie przewozowe. Te dane również są już dostępne. W ramach mniej widocznych zmian – poprawione zostało odświeżanie mapy na ekranach użytkowników.

Nowa wersja mapy w komunikacji miejskiej w Gdańsku (FOTO: gdansk.pl)
Nowa wersja mapy w komunikacji miejskiej w Gdańsku (FOTO: gdansk.pl)

Nie tylko „palcem po mapie”

Mapa Tram&Bus Online to bardzo przydatne i popularne narzędzie w podróży komunikacją miejską w Gdańsku. Świadczą o tym statystyki – mapa jest otwierana przez pasażerów aż kilkanaście tysięcy razy dziennie. W zależności od potrzeb, projekt będzie rozwijany. ZTM w Gdańsku czeka na kolejne uwagi i sugestie.

Na mapę Tram&Bus Online najłatwiej wejść przez stronę internetową Zarządu Transportu Miejskiego lub bezpośrednio przez ten link. Do mapy kierują również kody QR, które widoczne są na coraz większej liczbie przystanków.

Czytaj też: Niedźwiednik. Mieszkańcy bez dostępu do apteki i komunikacji

gdansk.pl/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.