Tysiące drzew zostanie wyciętych pod budowę drogi na Pomorzu (FOTO: Zarząd Dróg Wojewódzkich)

Tysiące drzew zostanie wyciętych pod budowę drogi na Pomorzu

Rozpoczęcie przebudowy 24-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 221 między Kościerzyną a Przywidzem na Kaszubach wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dużej wycinki drzew. Według informacji uzyskanych przez „Gazetę Wyborczą”, inwestycja, która otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości aż 330 mln zł, będzie miała znaczny wpływ na okoliczną roślinność.

Droga wojewódzka nr 221 to jedna z kluczowych arterii na Kaszubach, łącząca Gdańsk z Kolbudami, Przywidzem oraz Kościerzyną. Trasa jest zarządzana przez Urząd Marszałkowski, ale faktycznie opiekuje się nią Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Codziennie przemierza ją średnio około 10 tys. pojazdów. Cała trasa liczy 45 km, a modernizacji poddane zostaną dwa najbardziej wyeksploatowane odcinki: Kościerzyna – Nowa Karczma oraz Nowa Karczma – Przywidz, o łącznej długości około 24 km. Prace obejmą budowę nowej konstrukcji drogi z poszerzeniami oraz rozbudową systemu odwodnienia. W miejscowościach powstaną także nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe.

Inwestycja ma się rozpocząć po wakacjach, a obecnie trwają przetargi na wyłonienie wykonawców prac na obu odcinkach. Po podpisaniu umowy, wykonawcy będą mieli 18 miesięcy na zakończenie prac.

Ile drzew zostanie wyciętych?

Czytelnicy wspomnianej gazety pytają, ile drzew zostanie wyciętych w ramach przebudowy? Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku podkreśla, że projekt przebudowy został opracowany z myślą o maksymalnej ochronie istniejącej roślinności i planowanych nasadzeniach w miejscach, gdzie będzie to możliwe.

Wycinka drzew będzie prowadzona jedynie w zakresie przewidzianym przez wydaną decyzję wojewody pomorskiego.

Piotr Michalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że na odcinku Kościerzyna – Nowa Karczma wyciętych zostanie 2850 drzew oraz około 0,22 hektara terenu z podszytem i grupami drzew.

Między Nową Karczmą a Przywidzem pod topór pójdzie kolejne 1013 drzew oraz 10 hektarów grup drzew, podrostów, krzewów oraz podszytu. Dodatkowo, na 1,35 hektarów terenów przejętych pod inwestycję od Lasów Państwowych, również planowana jest wycinka. W sumie pod przebudowę DW 221 wyciętych zostanie prawie 4 tysiące drzew oraz ponad 11 hektarów roślinności.

Zobacz: Utrudnienia w ruchu na drodze do Stegny i Krynicy Morskiej

Drzewa są w różnym wieku

Wycinka obejmuje drzewa w różnym wieku, w tym te o małej średnicy pnia i samosiejki. W trakcie realizacji inwestycji będą działały służby przyrodnicze, które będą nadzorowały właściwe prowadzenie wycinek, zgodnie z wydanymi decyzjami środowiskowymi i derogacyjnymi.

Przebudowa drogi wojewódzkiej 221 to inwestycja o dużym znaczeniu dla regionu, ale także wyzwanie pod względem ochrony środowiska. Oczekuje się, że podjęte działania pozwolą zminimalizować negatywny wpływ na przyrodę, jednocześnie poprawiając infrastrukturę drogową Kaszub.

Czytaj też: Krzysztof Szymański. Nowy poseł Konfederacji z Pomorza

Gazeta Wyborcza Trójmiasto/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.