Wiceminister sprawiedliwości Bartłomiej Ciążyński znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak ujawniono w portalu wp.pl, że część jego rodzinnego wyjazdu do Słowenii została sfinansowana z publicznych środków. Ciążyński, polityk Lewicy i były wiceprezydent Wrocławia, początkowo zaprzeczał zarzutom, ale po kilku godzinach potwierdził nieprawidłowości i przeprosił. Gdy afera wybuchła w mediach postanowił się podać do dymisji.
Skandal wybuchł, gdy dziennikarze Patryk Słowik i Paweł Figurski ujawnili, że Ciążyński wyruszył na wakacje służbową limuzyną, mimo że nie pełnił już obowiązków w instytucji, która udostępniła mu pojazd i kartę paliwową.
Dwukrotnie zatankował auto, płacąc służbową kartą, co jest surowo zabronione przez regulamin, który sam podpisał. Z Wrocławia wiceminister wyjechał do Słowenii, gdzie spędzał czas z rodziną, publikując zdjęcia w mediach społecznościowych.
Zobacz też: Afera korupcyjna w gdańskiej Straży Miejskiej. Nowe informacje
Afera z wiceministrem Ciążyńskim. Brak doświadczenia czy świadome działanie?
W rozmowie z mediami Ciążyński początkowo twierdził, że miał prawo korzystać z pojazdu służbowego także w celach prywatnych. Zapewniał, że za paliwo zapłacił z własnych środków, lecz nie przedstawił na to dowodów.
W końcu przyznał się do błędu i obiecał zwrócić pieniądze za paliwo na konto instytutu. Tłumaczył się brakiem doświadczenia w korzystaniu ze służbowych aut. Podał się do dymisji.
Kulisy politycznej kariery Ciążyńskiego
Bartłomiej Ciążyński to znana postać w polityce Lewicy. Jego szybka kariera, od stanowiska wiceprezydenta Wrocławia po wiceministra sprawiedliwości, budziła kontrowersje. Przed objęciem ministerialnej posady, Ciążyński pracował krótko w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (PORT), gdzie został zatrudniony w wyniku nacisków politycznych. Zaledwie kilka dni po przyjęciu stanowiska wiceministra, Ciążyński udał się na urlop, podczas którego miało miejsce wspomniane nadużycie.
Polityczne konsekwencje i reakcje
Oświadczenie Ciążyńskiego, w którym przeprosił za swoje działanie, wywołało mieszane reakcje. Krytycy wskazują, że tłumaczenie się brakiem doświadczenia nie usprawiedliwia nadużycia publicznych funduszy. Skandal ten może wpłynąć na dalszą karierę polityczną wiceministra oraz na wizerunek Lewicy, której jest prominentnym członkiem.
Reakcje na aferę z wiceministrem Ciążyńskim
Po wykryciu nieprawidłowości, we wrocławskim PORT doszło do zmian personalnych. Dyrektor instytutu, prof. Alicja Bachmatiuk, została odwołana, co może sugerować, że problemy w zarządzaniu były większe niż tylko incydent z Ciążyńskim. Sprawa pozostaje na pierwszych stronach gazet, a opinia publiczna czeka na dalsze rozwinięcia.
Czytaj też: Afera Stanowskiego i Stonogi. Wyjaśniamy o co w niej chodzi
mn