Polski system ochrony zdrowia - NFZ - stoi przed potężnym wyzwaniem finansowym (FOTO: MZ/Facebook.com)

Alarmująca luka finansowa w polskim NFZ

Polski system ochrony zdrowia – NFZ – stoi przed potężnym wyzwaniem finansowym. Według najnowszych analiz o które pyta Gazeta „Rzeczpospolita”, brakuje niemal 160 mld zł na utrzymanie systemu zdrowotnego w latach 2025-2027. Dla porównania, roczny budżet przeznaczony na obronność w 2024 roku wynosi podobną kwotę, około 159 mld zł.

Raport, opracowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH, Instytut Finansów Publicznych i Federację Przedsiębiorców Polskich, rzuca światło na niepokojące perspektywy. W ostatnich latach, system zdrowotny, który do tej pory był względnie stabilny, znacząco się rozminął z potrzebami finansowymi.

Zmiany w ustawach oraz pandemia COVID-19 wykorzystały niemal wszystkie rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), przyspieszając potrzebę dodatkowego finansowania.

Autorzy raportu alarmują, że obecne wydatki NFZ znacznie przekraczają przychody ze składek. W efekcie, od 2024 roku, znacząca część wydatków będzie musiała być pokrywana z budżetu państwa. Oczekuje się, że w skrajnym scenariuszu, więcej niż jedna trzecia wydatków NFZ będzie finansowana z dotacji, co obniża tzw. wydolność składkową do poziomu poniżej 67 proc.

NFZ ma poważne problemy

Niestabilność finansowa systemu zdrowia może pogłębić się przez planowane zmiany w ustawodawstwie. Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach w sektorze zdrowia oraz zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej mogą dodatkowo powiększyć finansową lukę.

W obliczu tych wyzwań, Sławomir Dudek, prezes zarządu i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych, wskazuje na głębokie problemy strukturalne.

„To, co wcześniej uznawano za zbilansowany system, obecnie wymyka się spod kontroli, co skutkuje rosnącą dziurą, która będzie stanowić coraz większe obciążenie dla PKB,” mówi Dudek.

Zobacz też: Szefowie pomorskich szpitali zarabiają fortunę. Pacjenci cierpią

Wyzwania przed rządzącymi

Wzrost wydatków na zdrowie, demograficzne spadki w liczbie składkowców oraz ciągłe potrzeby finansowania innych kluczowych sektorów, takich jak emerytury czy obronność, stawiają pod znakiem zapytania stabilność polskich finansów publicznych. To sytuacja, która wymaga natychmiastowych i zdecydowanych działań, by zapobiec kryzysowi, który mógłby mieć poważne długoterminowe konsekwencje dla kraju.

Czytaj też: Pomorskie ma nowy skład zarządu województwa

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.