Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alarm dla 14 województw w Polsce. Mieszkańcy tych regionów muszą być przygotowani na burze, ulewy, silny wiatr oraz możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Burze i silny wiatr w 14 województwach. RCB ostrzega na niedzielę, obejmując zarówno dzień 18 sierpnia, jak i noc 18/19 sierpnia.
Zgodnie z komunikatem RCB, spodziewane są gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi podmuchami wiatru. Istnieje ryzyko podtopień, co może prowadzić do zniszczeń mienia oraz przerw w dostawie prądu. W związku z tym RCB zaleca podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych.
Zalecenia dla mieszkańców zagrożonych regionów, RCB ostrzega
RCB przypomina, aby osoby przebywające w zagrożonych obszarach zabezpieczyły rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Dodatkowo, zaleca się przeniesienie wartościowych przedmiotów na wyższe kondygnacje budynków oraz przygotowanie worków z piaskiem. Ważne jest także zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom i upewnienie się, że telefony komórkowe są naładowane na wypadek braku prądu.
Zobacz też: InPost sponsorem Atlético Madryt. Duży sukces polskiej firmy
Zasięg ostrzeżenia
Alert obejmuje województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, małopolskie, świętokrzyskie, pomorskie, wielkopolskie, podlaskie, podkarpackie oraz lubuskie. Mieszkańcy powinni być gotowi na nagłe zmiany pogody i postępować zgodnie z zaleceniami.
Co robić w przypadku zagrożenia?
Gdy tylko usłyszysz grzmoty lub zobaczysz błyskawice, natychmiast poszukaj bezpiecznego schronienia. Najlepszym miejscem jest budynek lub samochód. Pamiętaj, aby unikać małych, wolnostojących konstrukcji, takich jak altanki czy przystanki autobusowe, ponieważ nie zapewniają one dostatecznej ochrony.
Jeśli nie masz dostępu do schronienia, unikaj przebywania w otwartej przestrzeni, zwłaszcza na szczytach wzgórz, w pobliżu pojedynczych drzew lub wysokich masztów. Wysokie obiekty przyciągają pioruny, co może stanowić śmiertelne zagrożenie.
Jeżeli nie masz możliwości znalezienia schronienia, przykucnij ze złączonymi nogami, opierając się tylko na stopach, i unikaj dotykania ziemi większą powierzchnią ciała. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko porażenia, jeśli piorun uderzy w pobliżu.
Czytaj też: Burza na Pomorzu. Intensywne opady deszczu w całym regionie
mn