Wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz (FOTO: wejherowo.pl)

Kim jest nowy wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz?

190 tys. zł pensji, zasiadanie w radzie nadzorczej gdyńskiej spółki PEWIK i w tle sprawa działki w ścisłym centrum Wejherowa – tak kończy się praca wiceprezydenta Wejherowa Beaty Rutkiewicz. Od teraz będzie wojewodą pomorskim.

Dotychczasowa wiceprezydent Wejherowa Beata Rutkiewicz została powołana na stanowisko wojewody pomorskiego – poinformowało MSWiA na portalu X. Na stanowisku zastąpiła Dariusza Drelicha z Prawa i Sprawiedliwości.

Wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz to nie jest nikt nowy wśród politycznych kart PO z Pomorza. Od 2015 roku do teraz pełniła funkcję zastępcy prezydenta Wejherowa. W oficjalnych komunikatach napisano, że Rutkiewicz nadzorowała wydziały inwestycji, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz nieruchomości.

Do wejherowskiego magistratu Beata Rutkiewicz trafiła z w Urzędu Gminy Trąbki Wielkie, w którym pracowała od lutego 2012 do grudnia 2014 r. Była tam główną specjalistką ds. zamówień publicznych Za zamówienia publiczne odpowiadała też w latach 2005-2011 w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański oraz w Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku (2003-2005).

Jak podaje PAP „w 2000 r. ukończyła studia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim w zakresie zamówień publicznych. Dwa lata później ukończyła Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie na kierunku zarządzanie kapitałem ludzkim i psychologia w zarządzaniu. Jest też absolwentką studiów MBA w Collegium Humanum.”

Co nam mówi oświadczenie majątkowe Beaty Rutkiewicz?

Ostatnie oświadczenie majątkowe dotychczasowa wiceprezydent Wejherowa, a teraz już jako wojowoda pomorski złożyła wiosną 2023 za rok poprzedni – 2022. Co w nim znajdujemy?

Otóż na swoim koncie nowa wojewoda z Pomorza zgromadziła środki pieniężne w walucie polskiej w wysokości 23 tys. zł. Rutkiewicz posiada też polisy na łączną kwotę 67 238,00 zł. Ma też razem z mężem dom o powierzchni: 140,03 metrów kwadratowych, w tym garaż o powierzchni 17,21 metrów kwadratowych o wartości około 950 tys. zł.

Beata Rutkiewicz posiada także wraz mężem mieszkanie o powierzchni: 37,25 metrów kwadratowych, z udziałem w gruncie, z przylegającą loggią o pow. 4,87 metrów kwadratowych oraz wyłącznym prawem do korzystania z miejsca postojowego w części podziemnej budynku o łącznej wartości 282 tys. zł na podstawie aktu notarialnego.

Ciekawostka jest fakt, że obok pensji wiceprezydenta nowy wojewoda był członkiem rady nadzorczej w gdyńskiej firmie PEWIK. Za swoją pracę na rzecz tego organu otrzymała w 2022 r. prawie 40 tys. zł. Natomiast za pełnienie funkcji wiceprezydenta otrzymała ok. 187 tys. zł.

Ruchomości w posiadaniu Beaty Rutkiewicz:

  • Audi A6 combi – rok 2007,
  • Audi A6 sedan – rok 2018

Beata Rutkiewicz posiadała 104 200,00 CHF kredytu hipotecznego na dzień 31.12.2021r. zaciągniętego na zakup domu wraz z działką przy oprocentowaniu 2,10% w Multibanku, 37 600,00 zł – wysokość kredytu na dzień 31.12.2021r. zaciągniętego w 2019r. na zakup samochodu na 60 rat przy oprocentowaniu 5,38%.

Beata Rutkiewicz jest zamężna, ma dwójkę dzieci.

Wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz (FOTO: wejherowo.pl)
Wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz (FOTO: wejherowo.pl)

Wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz zostawia za sobą sprawę wokół Galerii Srebrnej

Nowy wojewoda był wiceprezydentem w czasach gdy w Wejherowie toczyła (w zasadzie to sie toczy do dzisiaj) się kontrowersyjna historia wokół działki w ścisłym centrum miasta. Przypomnę, że w wyniku przetargu nieograniczonego w dniu 16 kwietnia 2013 r. została zawarta umowa sprzedaży gruntu za blisko 9 mln zł w kwartale ulic Św. Jana, Sienkiewicza, Wałowa, Srebrny Potok pomiędzy Gminą Miasta Wejherowa, a Progress XVII Sp. z o.o. Inwestycja cały czas nie została zrealizowana. Teren został ogrodzony i rozkopany. Sprawa przez lata nie była wyciągana na wierzch.

W umowie znajdował się m.in. obowiązek zapłaty przez nabywcę na rzecz miasta kary umownej w wysokości 10 proc. ceny nabycia brutto (t.j. kwoty 869.610 zł) za każdy pełny rok opóźnienia.

Obecny na sesji Rady Miasta Wejherowo w styczniu 2023 roku inwestor i właściciel terenu przeprosił mieszkańców za opóźnienie w realizacji inwestycji, przedstawił obecny plan budowy jaką chce zakończyć w ciągu 2 lat od otrzymania pozwolenia na budowę oraz omówił trwające przygotowania. Rada Miasta zdominowana przez lewicowo-liberalne siły polityczne poparła stanowisko Prezydenta Wejherowa i odrzuciła wnioski właściciela terenu o zawarcie ugody w sprawie naliczonych i egzekwowanych przez prezydenta kar za opóźnienie realizacji inwestycji oraz o przesunięcie wyznaczonego przez prezydenta terminu realizacji. Radni pozytywnie ocenili dotychczasowe działania prezydenta Krzysztofa Hildebrandta w tej sprawie.

Czytaj też: Henryka Krzywonos za PiS dorobiła się ogromnego majątku

PAP/naszemiasto.pl/wejherowo.pl/mn