Lech Wałęsa grzmiał w TVN24 na Olejnik (FOTO: Lech Wałęsa/Facebook)

Lech Wałęsa grzmiał w TVN24 na Olejnik

Lech Wałęsa, były prezydent i lider „Solidarności”, pojawił się w poniedziałkowym wydaniu programu „Kropka nad i” na antenie TVN24, prowadzonym przez Monikę Olejnik. Okazją do rozmowy była 35. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Rozmowa szybko przekształciła się w pełną emocji wymianę zdań.

Wałęsa został zaproszony, aby opowiedzieć o współczesnych zagrożeniach dla Unii Europejskiej oraz zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednak były prezydent często wracał do czasów, gdy stał na czele „Solidarności”.

Monika Olejnik poprosiła Wałęsę o zaapelowanie do społeczeństwa, by poszli na wybory. Wałęsa odpowiedział z ironią:

„Niech się pani bierze do roboty. Już dawno powinniście to robić. Czy elektryk ma wam mówić, co macie robić?” – zwrócił się do dziennikarki.

„Solidarność” i jej wartości

Rozmowa zeszła na temat „Solidarności” i jej obecnej roli. Wałęsa zarzucił Olejnik teoretyczne myślenie:

„Panie prezydencie, trzeba praktycznie. Trzeba powiedzieć, kto kim jest” – odpowiedziała Olejnik.

Olejnik stwierdziła, że obecna „Solidarność” to „przybudówka partii, która straciła wszystkie wartości, które miała”. Wałęsa odpowiedział:

„Pani nie rozumie 'Solidarności’. 'Solidarność’ to był monopol przeciwko monopolowi komunistycznemu. Mieliśmy wspólny mianownik: Związek Radziecki i Układ Warszawski.”

Olejnik ripostowała, że „wspólnym mianownikiem jest kasa”. Wałęsa natomiast oskarżył Antoniego Macierewicza o zrobienie z niego agenta:

„Oni mnie nie obronili, zrobili agentem. Zrobił to agent rosyjski Macierewicz” – grzmiał Wałęsa.

Olejnik nie mogła zakończyć programu

Podczas próby zakończenia programu przez Olejnik, Wałęsa kilkukrotnie jej przerywał:

„Dziękuję bardzo. To był Lech Wałęsa. Dziękuję bardzo, panie prezydencie” – mówiła prowadząca.

„Trzeba będzie się umówić na dłuższą rozmowę. Pani jest tak fajna kobieta” – dodał Wałęsa, co wywołało śmiech dziennikarki.

Czytaj też: Lech Parell broni Danuty Wałęsy. Prezydentowa zostanie uznana za opozycjonistkę?

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.