Nielegalne składowisko opon w powiecie malborskim (FOTO: WIOŚ Gdańsk)

Nielegalne składowisko opon w powiecie malborskim

10 maja br. inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ w Gdańsku przeprowadzili interwencyjną kontrolę na terenie powiatu malborskiego. Znaleźli tam ogromne i nielegalne składowisko opon samochodowych

Kontrola została wszczęta na podstawie otrzymanego wniosku o interwencję, dotyczącego składowania odpadów w postaci zużytych opon. Na wskazanym w zgłoszeniu miejscu inspektorzy stwierdzili obecność kilku tysięcy zużytych opon, które były magazynowane bezpośrednio na gruncie, co stanowi naruszenie przepisów dotyczących gospodarki odpadami.

Brak wymaganych zezwoleń i systemów bezpieczeństwa

Zbieranie odpadów odbywało się bez wymaganego prawem zezwolenia, co już stanowi poważne naruszenie przepisów. Dodatkowo, magazynowanie opon odbywało się bez odpowiedniego systemu monitoringu wizyjnego, który jest obowiązkowy w przypadku odpadów palnych, oraz bez stosownego wpisu do BDO – Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

Nielegalne składowisko opon w powiecie malborskim (FOTO: WIOŚ Gdańsk)
Nielegalne składowisko opon w powiecie malborskim (FOTO: WIOŚ Gdańsk)

Surowe kary za naruszenia

Za zbieranie odpadów bez wymaganego zezwolenia grozi administracyjna kara pieniężna w wysokości od 1000 do 1 000 000 zł. Dodatkowo, za kolejne naruszenia przepisów, takie jak brak systemu monitoringu czy niewpisanie do BDO, przewidziane są odpowiednie kary, również do 1 000 000 zł.

Zobacz też: Nowy wiadukt na Powiślu zdobią murale zamków w Kwidzynie i Malborku

Dalsze czynności kontrolne – składowisko opon

Inspektorzy WIOŚ prowadzą dalsze czynności kontrolne w celu ustalenia pełnego stanu rzeczywistego i zidentyfikowania wszystkich odpowiedzialnych za zaistniałe naruszenia. Celem jest nie tylko ukaranie winnych, ale również zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości oraz ochrona środowiska i zdrowia publicznego.

Nielegalne magazynowanie zużytych opon stanowi poważne zagrożenie dla środowiska, szczególnie w przypadku braku odpowiednich zabezpieczeń i zezwoleń. WIOŚ w Gdańsku podjęło zdecydowane działania, aby ukrócić tego typu praktyki i zapewnić przestrzeganie przepisów dotyczących gospodarki odpadami.

Nielegalne składowisko opon w powiecie malborskim (FOTO: WIOŚ Gdańsk)
Nielegalne składowisko opon w powiecie malborskim (FOTO: WIOŚ Gdańsk)

Czytaj też: Miejski mikrolas w Gdańsku. Kiedyś marzenie, dziś usychające krzaki

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.