Minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Adam Bodnar, wystąpił do Parlamentu Europejskiego z wnioskiem o uchylenie immunitetu dla europosła Grzegorza Brauna. Sprawa dotyczy kontrowersyjnych działań posła Konfederacji, w tym zgaszenia świecznika chanukowego w Sejmie.
W grudniu ubiegłego roku Grzegorz Braun wywołał poruszenie, gasząc gaśnicą świece chanukowe na terenie Sejmu. Incydent wywołał oskarżenia o znieważenie grupy osób na tle religijnym. W styczniu Sejm uchylił immunitet Braunowi, co pozwoliło na przedstawienie mu zarzutów. Jednak wkrótce później Braun zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego, co zapewniło mu nowy immunitet.
Adam Bodnar w rozmowie z portalem Wirtualna Polska podkreślił, że ponowne uchylenie immunitetu jest konieczne, by rozwiać wszelkie formalne wątpliwości. „Uznaliśmy, że w tej sytuacji jeszcze trzeba zwrócić się do Parlamentu Europejskiego o zgodę na uchylenie immunitetu, żeby nie było żadnych wątpliwości formalnych” – wyjaśnił Bodnar. Złożenie wniosku do Parlamentu Europejskiego ma umożliwić polskiemu wymiarowi sprawiedliwości podjęcie dalszych działań w tej sprawie.
Czytaj więcej: Konfederacja kontra Kułeba. Żądanie uznania za persona non grata
Inne Zarzuty Wobec Grzegorza Brauna
Zarzuty dotyczące Grzegorza Brauna nie kończą się na incydencie w Sejmie. Prokuratura oskarża go również o blokowanie wykładu o Holokauście w Niemieckim Instytucie Historycznym oraz o zniszczenie choinki w sądzie w Krakowie. Kolejny zarzut odnosi się do naruszenia nietykalności cielesnej byłego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, oraz pomówienia go przy użyciu środków masowej komunikacji.
Wniosek Adama Bodnara o uchylenie immunitetu ma umożliwić polskim służbom pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za szereg działań, które wzbudziły liczne kontrowersje zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Zobacz też: Węgry wysyłają uchodźców do Brukseli. Nowy konflikt z UE
mn