PlayStation Store i Steam pod lupą UOKiK (FOTO: canva.com)

PlayStation Store i Steam pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w poniedziałek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego wobec dostawców platform dystrybucji cyfrowej gier wideo, w tym PlayStation Store i Steam. Postępowanie wynika z podejrzeń o możliwe stosowanie przez te firmy praktyk antykonkurencyjnych, które mogą ograniczać konkurencję na rosnącym rynku cyfrowych gier.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, zwraca uwagę na dynamiczny wzrost rynku cyfrowej dystrybucji gier, który stopniowo wypiera tradycyjną sprzedaż w pudełkach.

Gracze coraz rzadziej kupują gry w pudełkach, lecz zaopatrują się w cyfrowe kopie na platformach sprzedaży online. Obserwujemy, że może to prowadzić do praktyk ograniczających konkurencję przez największych graczy na rynku

– mówi Chróstny.

Zakres postępowania. PlayStation Store i Steam

Postępowanie UOKiK będzie dotyczyło działań takich jak potencjalne niedozwolone porozumienia między firmami oraz nadużycia pozycji dominującej. Kontrola, która odbyła się w siedzibach trzech przedsiębiorstw, w tym jednej ze spółek z grupy Sony, ma na celu zebranie materiału dowodowego. Ten ma pomóc ustalić, czy dochodzi do praktyk ograniczających konkurencję, takich jak manipulacja cenami, ingerencja w politykę rabatową, czy ograniczenia w sprzedaży gier na konkurencyjnych platformach.

Zobacz też: Niemiecki kryzys kebabowy. Ceny rosną, a lewica chce voucherów

Możliwe konsekwencje

Jeżeli materiał dowodowy potwierdzi podejrzenia urzędu, może dojść do wszczęcia postępowania antymonopolowego i postawienia zarzutów konkretnym podmiotom. Przypomniano również o możliwości nałożenia sankcji finansowych w wysokości do 10% rocznego obrotu przedsiębiorstwa oraz kar indywidualnych dla menadżerów do 2 mln zł.

UOKiK podkreśla, że dotkliwe sankcje można uniknąć dzięki uczestnictwu w programie łagodzenia kar. Program ten daje szansę na obniżenie kar za udział w niedozwolonym porozumieniu, o ile przedsiębiorca współpracuje z urzędem jako „świadek koronny”. Dodatkowo, urząd prowadzi program dla anonimowych sygnalistów, który gwarantuje pełną ochronę ich tożsamości, nawet wobec samego UOKiK.

Czytaj też: Zarzuty UOKiK pod adresem Shell Polska

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.