Pogrzeb sierż. Mateusza Sitka. Ostatnie pożegnanie bohatera (FOTO: canva.com)

Pogrzeb sierż. Mateusza Sitka. Ostatnie pożegnanie bohatera

Dziś, 12 czerwca, odbędzie się pogrzeb 21-letniego sierżanta Mateusza Sitka, który zmarł 6 czerwca w wyniku ran odniesionych podczas obrony polskiej granicy przed migrantami szturmującymi ją od strony Białorusi. Tragiczne wydarzenie miało miejsce pod koniec maja w okolicach Dubicz Cerkiewnych w województwie podlaskim.

Mateusz Sitek zginął śmiercią bohatera, stając w obronie granicy swojego kraju. W związku z tym, w południe w całym kraju zostaną włączone sygnały dźwiękowe radiowozów policji i wozów Straży Granicznej. Jak napisano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych: „uczcić pamięć żołnierza, który złożył najwyższą ofiarę w obronie polskiej granicy”. Jest to także wyraz solidarności wszystkich służb mundurowych z rodziną i bliskimi zmarłego żołnierza.

Pośmiertne wyróżnienia

Za swoje poświęcenie, Mateusz Sitek został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla jego wkład w obronę ojczyzny i poświęcenie, które włożył w swoją służbę.

Zobacz też: Alarm w Tczewie. Wojsko stwierdziło zaginięcie karabinu BOR

Apel 1 Warszawskiej Brygady Pancernej

1 Warszawska Brygada Pancerna, w której służył Mateusz Sitek, zaapelowała do dziennikarzy o uszanowanie prywatności rodziny zmarłego. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych napisano:

„Prosimy o uszanowanie niezwykle trudnego czasu dla rodziny. Zwracamy się do przedstawicieli mediów z prośbą o nie nachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej. Dziękujemy za wsparcie i wyrozumiałość”.

Pogrzeb i pamięć o bohaterze

Mateusz Sitek zostanie zapamiętany jako bohater, który oddał życie w obronie granic swojego kraju. Jego poświęcenie i odwaga są inspiracją dla wielu, a jego tragiczna śmierć pozostawia głęboki smutek w sercach jego bliskich, kolegów ze służby oraz wszystkich, którzy doceniają jego wkład w obronę Polski.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w gronie najbliższych, bez obecności mediów, zgodnie z życzeniem rodziny i apelami 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Uczczenie pamięci Mateusza Sitka poprzez sygnały dźwiękowe służb mundurowych w południe będzie symbolicznym wyrazem szacunku i wdzięczności za jego ofiarę.

Czytaj też: Syreny w całym kraju oddadzą hołd sierżantowi Mateuszowi Sitkowi

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!