Wybory 2024. Tomasz Rakowski przedstawił program dla Gdańska (FOTO: Tomasz Rakowski/Facebook.com)

Wybory 2024. Tomasz Rakowski przedstawił program dla Gdańska

W ramach „Gdańskiej Konwencji Programowej” PiS, Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska, przedstawił kluczowe punkty swojego programu wyborczego.

Podczas wydarzenia, które odbyło się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, Rakowski zobowiązał się do nieprzyjmowania nielegalnych migrantów, zakończenia problemów z korkami drogowymi poprzez poprawę zarządzania ruchem, przeprowadzenia inwentaryzacji mieszkań komunalnych w celu wyeliminowania pustostanów oraz powiększenia zasobu mieszkań komunalnych poprzez sprzedaż tych wymagających remontu.

– Dzisiaj jesteśmy dławieni tym, że ludzie nie mają gdzie mieszkać – stwierdził Rakowski.

Tomasz Rakowski o zmianach w edukacji

Kandydat PiS zapowiedział również wprowadzenie zmian w edukacji, podkreślając rolę rodziców w decydowaniu o programie nauczania oraz opowiedział się przeciwko seksualizacji i ideologizacji w szkołach. Rakowski chce również zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w decyzje dotyczące miasta poprzez stworzenie aplikacji do konsultacji społecznych.

Dodatkowo Rakowski, wskazał na potrzebę rozbudowy infrastruktury w południowej części Gdańska, proponując budowę nowych szkół i centrum kultury. Hasłem wyborczym Rakowskiego jest „Gdańsk może!”, a poseł PiS Kazimierz Smoliński podkreślił rodowite pochodzenie kandydata i jego potencjał do zapewnienia zrównoważonego rozwoju miasta. W wyborach samorządowych o urząd prezydenta Gdańska ubiegać się będzie siedmioro kandydatów.

Kim jest Tomasz Rakowski?

Absolwent Politechniki Gdańskiej na kierunku informatyka (2006) oraz zarządzanie i ekonomia (2009). W trakcie studiów członek Parlamentu Studentów PG. Odznaczony medalem Rektora PG za zasługi na rzecz uczelni.

Od 2006 r. prowadzi firmę z branży IT z siedzibą w Gdańsku.

Od 2010 r. wiceprezes Fundacji „Tożsamość i Solidarność” z Gdańska. Zaangażowany w działalność patriotyczną, edukacyjną i w przywracanie pamięci o żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego na terenie Gdańska. Odznaczony medalem za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego (2012). Publikował m.in. w tygodniku „Uważam Rze” oraz w portalu „wPolityce.pl”. Wieloletni komentator ekonomiczny Radia Gdańsk. W okresie lipiec – grudzień 2016 r. wydawca programów na antenie TVP Info: „Woronicza 17”, „Minęła 20”, „Debata Info” oraz „Debata Trójstronna”.

W okresie kwiecień – sierpień 2017 r. za kadencji dyrektorskiej Karola Nawrockiego w Muzeum II Wojny Światowej pełnił obowiązki rzecznika prasowego tej instytucji.

Bez powodzenia kandydował w wyborach do Sejmu w 2019 r. (10. miejsce na liście PiS w okręgu nr 25 Gdańsk-Sopot – 990 głosów) i 2023 r. (4. miejsce na liście PiS w okręgu nr 25 Gdańsk-Sopot – 2661 głosów).

Tomasz Rakowski od czerwca 2022 r. jest pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim.

Mąż i ojciec.

Podkreśla, że przychodzi “ze świata biznesu, w którym próbuje się rozwiązać problem, a nie szuka się wymówek, by go nie rozwiązywać”. Podczas kampanii planuje spotkania z mieszkańcami wszystkich dzielnic Gdańska, by dowiedzieć się  m. in. “jakich decyzji spodziewają się w pierwszej kolejności od nowego prezydenta”

Wybory 2024. Kandydaci

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała siedmioro kandydatów na urząd prezydenta Gdańska. Na liście znaleźli się:

  • Mariusz Andrzejczak,
  • Aleksandra Dulkiewicz,
  • Andrzej Pecka,
  • Tomasz Rakowski,
  • Adam Szczepański,
  • Artur Szostak
  • Michał Urbaniak.

Zobacz też: Głębokie zmiany w PiS? Imigrant Sunil Ahuja na listach do sejmiku

Maciej Naskręt