Zwolnienia za brak brody w afgańskich służbach (FOTO: canva.com)

Zwolnienia za brak brody w afgańskich służbach

Talibowie w Afganistanie zwolnili ponad 280 członków swoich sił bezpieczeństwa za to, że nie zapuszczali brody. Ponadto Talibowe zatrzymali ponad 13 tysięcy osób za „niemoralne czyny” w ciągu ostatniego roku. Ministerstwo do spraw Prewencji Występku i Propagowania Cnót, które odpowiada za egzekwowanie norm moralnych według talibów, podało te informacje we wtorek podczas konferencji prasowej. Zwolnienia za brak brody w afgańskich służbach wywołują już poruszenie.

W swoim rocznym raporcie ministerstwo poinformowało, że połowa z zatrzymanych została wypuszczona po 24 godzinach. Nie podano szczegółowych informacji na temat rodzaju zarzutów ani płci zatrzymanych. Według Mohibullaha Mokhlisa, dyrektora planowania i legislacji w ministerstwie, talibowie zniszczyli w tym czasie ponad 21 tysięcy instrumentów muzycznych i zapobiegli sprzedaży „niemoralnych i nieetycznych” filmów przez tysiące operatorów komputerowych na rynkach.

Zwolnienia za brak brody

Ministerstwo zidentyfikowało 281 członków sił bezpieczeństwa, którzy nie spełnili wymogu noszenia brody, co doprowadziło do ich zwolnienia. Decyzje te podjęto na podstawie interpretacji prawa islamskiego przez talibów. Po przejęciu władzy w 2021 roku, ministerstwo zajęło budynek dawnego Ministerstwa Spraw Kobiet w Kabulu, co spotkało się z krytyką ze strony organizacji praw człowieka i Organizacji Narodów Zjednoczonych, które oskarżają talibów o ograniczanie praw kobiet i wolności słowa.

Czytaj też: Zaświadczenia od policji warunkiem aborcji. Nowe prawo w Indonezji

Ograniczenia nałożone na kobiety

Misja ONZ w Afganistanie odnotowała przypadki zatrzymań kobiet przez przedstawicieli ministerstwa za niedostosowanie się do ich interpretacji islamskiego stroju. Talibowie zaprzeczają tym oskarżeniom, twierdząc, że ich zasady opierają się na prawie islamskim i afgańskich zwyczajach.

Ministerstwo nie podało jednak danych dotyczących egzekwowania przepisów związanych z ubiorami kobiet czy ich podróżami bez męskiego opiekuna, co również zostało zakazane na dłuższe dystanse.

Zobacz też: Paraliż szpitali w Indiach. Strajk lekarzy po morderstwie

Plany na przyszłość

Mokhlis ogłosił, że opracowano nowy plan dotyczący egzekwowania zasad islamskiego ubioru kobiet, który został zatwierdzony przez najwyższego duchowego przywódcę, mającego siedzibę w Kandaharze.

Wcześniejsze zapowiedzi ministerstwa wskazywały, że kobiety powinny zakrywać twarze lub nosić burki, a egzekwowanie tych przepisów będzie polegało na wywieraniu presji na męskich członkach rodzin, a nie na kobietach bezpośrednio.

Działania na rzecz ochrony kobiet

Ministerstwo pochwaliło się również działaniami na rzecz ochrony kobiet, twierdząc, że zapobiegło sprzedaży ponad 200 kobiet oraz 2,600 przypadków przemocy wobec kobiet. Jednakże, kontekst tych działań pozostaje niejasny, biorąc pod uwagę restrykcyjne prawa narzucane kobietom przez talibów, co budzi pytania o ich rzeczywiste intencje.

Czytaj też: O czym rozmawiali Elon Musk i Donald Trump na platformie X?

Reuters/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!