Alarmujące podwyżki cen gazu od lipca (FOTO: canva.com)

Alarmujące podwyżki cen gazu od lipca

Były premier Mateusz Morawiecki wyraził swoje zaniepokojenie w związku z planowanymi od 1 lipca znaczącymi podwyżkami cen gazu, które mogą poważnie wpłynąć na gospodarstwa domowe w Polsce. Według Morawieckiego, jest to „kolejny odcinek zmasowanego ataku na portfele Polaków”.

Tarcze osłonowe wygasają

Do tej pory polscy obywatele korzystali z ochrony taryfowej, która miała na celu złagodzenie skutków wzrostu cen energii i innych kosztów życiowych. Tarcze te jednak przestaną obowiązywać z końcem czerwca 2024 roku, co oznacza, że od 1 lipca gospodarstwa domowe oraz inni uprawnieni odbiorcy zaczną być rozliczani według nowych, wyższych stawek.

Drastyczny wzrost cen gazu

Z dokumentów otrzymanych przez redakcję Money.pl od PGNiG wynika, że ceny gazu dla odbiorców detalicznych wzrosną o około 45%. Nowe ceny brutto za gaz wysokometanowy grupy E wzrosną z 24,62 gr za kWh do 35,79 gr za kWh. Jest to znaczące obciążenie dla budżetów polskich rodzin, które już teraz odczuwają presję wzrostu cen innych dóbr i usług.

Polityczne implikacje podwyżek

Mateusz Morawiecki krytykuje obecną administrację za to, co nazywa „totalną nieudolnością”, twierdząc, że nadchodzące podwyżki są wynikiem niekompetencji obecnie rządzących. Morawiecki, reprezentujący partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), podkreśla również, że nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego są kluczowe w kontekście przyszłej polityki gospodarczej Polski, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii takich jak Zielony Ład, który jego zdaniem również negatywnie wpłynie na finanse Polaków.

Apel o wsparcie polityczne – podwyżki cen gazu

W kontekście zbliżających się wyborów, były premier zachęca do głosowania na kandydatów PiS, argumentując, że tylko silna reprezentacja narodowa jest w stanie obronić interesy Polski na arenie międzynarodowej i zatrzymać „szaleńcze rozwiązania”, które mogą dodatkowo obciążyć polskie gospodarstwa domowe.

Zobacz też: Koniec marzeń o budowie CPK. Jest decyzja

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.