Rolnicy 20 marca wyjadą na ulice (FOTO: Piotr Wittman / www.gdansk.pl)

Armagedon na polskich drogach. Rolnicy kontra rząd

Podziel się ze znajomymi:

Rolnicy w Polsce planują ogólnopolski strajk na 20 marca, który ma objąć nie tylko miasta wojewódzkie, ale także mniejsze miejscowości, drogi wjazdowe i wyjazdowe, autostrady i granice.

Protest ma charakter ogólnokrajowy i jest organizowany zarówno przez zrzeszone w organizacjach rolników, jak i przez oddolne inicjatywy. Głównymi postulatami rolników są wstrzymanie importu towarów rolnych z Ukrainy, wycofanie się z europejskiego Zielonego Ładu oraz odbudowa hodowli w Polsce​​.

Dodatkowo, rolnicy domagają się od rządu konkretnych działań w odpowiedzi na ich postulaty. Wymieniają oni między innymi uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych z poza Unii Europejskiej i ochronę produkcji zwierzęcej w Polsce. Podczas rozmów z premierem Polski, Donaldem Tuskiem, poruszane były kwestie Zielonego Ładu, importu nadwyżek zboża oraz braku konkretnych rozwiązań problemów, z którymi borykają się rolnicy​​.

Armagedon na polskich drogach. Rolnicy w akcji

Protesty mają na celu zwrócenie uwagi na trudną sytuację polskich rolników, którzy od końca stycznia organizują strajki i marsze protestacyjne. Strajk ma charakter generalny i ma obejmować całą Polskę, co jest wynikiem braku przełomu w rozmowach z rządem oraz niezadowolenia z dotychczasowych działań​​.

Rolnicy zapowiadają także blokady na granicach, w tym na polsko-niemieckiej granicy i autostrady A12, co jest reakcją na brak odpowiedzi rządu na ich postulaty. Protesty mają potrwać od 17 do 20 marca​​.

Akcje te są organizowane w celu wywarcia presji na rządzie i zmuszenia go do podjęcia konkretnych kroków mających na celu poprawę sytuacji rolników w Polsce​​.

Zobacz też: Olga Tokarczuk doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Protest również w Gdańsku

W środę, 20 marca w godz. 10.00-16.00 na terenie miasta odbędzie się manifestacja związana z protestem rolników. Spodziewane są utrudnienia w ruchu drogowym oraz komunikacji miejskiej.

Protest rozpocznie się na Placu Solidarności, a następnie od godz. 11.00 – 11.30 uczestnicy będą przemieszczać się trasą – ul. Nowomiejska, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńska, Okopowa pod Urząd Wojewódzki. Zakończenie przewidywane jest około godz. 16.00.

Możliwe zmiany w komunikacji

W godz. 11.00 – 13.00 mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu linii autobusowych i tramwajowych w kierunku od Bramy Oliwskiej – Plac Zebrań Ludowych do Centrum Gdańska. Informacje o bieżących zmianach będą dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w zakładce „Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna” oraz na przystankach, na tablicach elektronicznych.

Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, przestrzeni publicznej oraz odbywającym się zgromadzeniu publicznym czuwać będą funkcjonariusze policji. W najbardziej newralgicznych punktach ruchem będzie kierowała policja. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy.

Zobacz także: Ataki dronów w Rosji w cieniu wyborów prezydenckich

Jakie jest Twoje wrażenie?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0