Premier Donald Tusk przyznał, że podpisanie dokumentu dotyczącego sędziego Sądu Najwyższego Krzysztofa Wesołowskiego było błędem (FOTO: KPRM)

„Błąd” Premiera Tuska ws. sędziego Krzysztofa Wesołowskiego

Premier Donald Tusk przyznał, że podpisanie dokumentu dotyczącego sędziego Sądu Najwyższego Krzysztofa Wesołowskiego było błędem. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył sędziego Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, które ma wyłonić kandydatów na prezesa tej izby.

Dokument ten wymagał kontrasygnaty premiera, co Tusk uczynił, a następnie opublikowano go w Monitorze Polskim. Ta decyzja wywołała kontrowersje i krytykę ze strony części środowiska prawniczego.

Kontrowersje Wokół „Neo-sędziego” Krzysztofa Wesołowskiego

Krytycy podnoszą, że sędzia Krzysztof Wesołowski został wybrany w procedurze z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa, którą wielu prawników uważa za upolitycznioną i niekonstytucyjną. Tusk nazwał całą sytuację „błędem, który nie powinien się wydarzyć”, tłumacząc, że zabrakło informacji, że chodzi o tzw. „neo-sędziego”.

Premier podkreślił, że przyjmuje na siebie konsekwencje polityczne tego zdarzenia, zapewniając jednocześnie, że podobna sytuacja nie powtórzy się w przyszłości.

Czytaj też: Premier Tusk: Polska podejmie starania o organizację olimpiady

Rola ministra Berka i konsekwencje

Premier wskazał, że za obieg dokumentów w kancelarii premiera odpowiada minister Maciej Berek. Mimo popełnionego błędu, minister nie straci stanowiska. Tusk argumentował, że rząd z Maciejem Berkiem na czele jest „dużo lepszy niż bez”.

Premier dodał, że cała sytuacja jest już wystarczającą karą dla ministra, a sam podpis nie miał większych praktycznych konsekwencji, ponieważ większość tzw. „neo-sędziów” i tak realizowałaby swoje zamiary. Tusk podkreślił, że bez zmian ustawowych sytuacja w sądownictwie nie zostanie naprawiona.

Nowe propozycje zmian w prawie

Donald Tusk zapowiedział, że wkrótce minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawi trzy projekty ustaw. Nowe przepisy mają dotyczyć statusu sędziów, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Zmiany te mają na celu przywrócenie praworządności i usunięcie niekonstytucyjnych elementów z polskiego systemu sądownictwa.

Czytaj też: Sondaż. Większość Polaków krytykuje rząd Donalda Tuska

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.