Flaga Kaszub zastąpiła flagę Ukrainy na Urzędzie Miasta Gdyni (FOTO: Konrad Maćkowiak/gdynia.pl )

Flaga Kaszub zastąpiła flagę Ukrainy na Urzędzie Miasta Gdyni

Gdynia postanowiła podkreślić nierozerwalny związek Gdyni z Pomorzem, prezydent Aleksandra Kosiorek podjęła decyzję o zawieszeniu flagi województwa pomorskiego na budynku Urzędu Miasta. Od wtorku, 18 czerwca, flaga ta powiewa na jednym z masztów górujących nad magistratem. Wcześniej w tym miejscu wisiała flaga Ukrainy.

Flagi Gdyni, Polski i Unii Europejskiej to stałe elementy, które można dostrzec na budynkach Urzędu Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 oraz przy ul. 10 Lutego 24. Teraz obok nich znalazła się flaga województwa pomorskiego. Decyzję o jej wywieszeniu podjęła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, chcąc podkreślić przynależność miasta do regionu oraz współpracę z samorządem województwa.

Flaga Kaszub. Nawiązanie do kaszubskich korzeni

Ten symboliczny gest nawiązuje również do kaszubskich korzeni Gdyni. Prezydent Kosiorek spełniła w ten sposób deklarację złożoną podczas kampanii wyborczej, wyraźnie pokazując gotowość do współdziałania z sąsiednimi samorządami. Flaga została wywieszona w czerwcu – miesiącu, w którym Gdynia świętuje zarówno swoją morskość, jak i kaszubskość.

Charakterystyka Flagi Województwa Pomorskiego

Flaga województwa pomorskiego, ustanowiona przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2002 roku, przedstawia czarnego gryfa z podniesionymi skrzydłami na złotym tle. Flagę, która teraz powiewa na budynku ratusza, podarował miastu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas spotkania z prezydent Gdyni.

Zmiana flagi. Symbolika i intencje

Pomorska flaga zastąpiła ukraińską. Decyzja ta wynikała wyłącznie z chęci pokazania nierozerwalnej, silnej więzi między Gdynią a województwem pomorskim oraz zapewnienia o dalszej współpracy dla regionu. Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podkreśla, że nadal wspiera pomoc dla Ukrainy i jej obywateli.

Od początku wojny angażowała się w pomoc humanitarną, za co w 2022 roku otrzymała nagrodę „Altruista – bohater czasu wojny” przyznaną przez Helską Fundację „Sapere Aude”.

Czytaj też: Sklep „Fajny Ciuch” w Gdyni zamknięty po 15 latach przez rosnące koszty

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!