Zamknięta Niepołomicka. Jest pomysł nowej linii autobusowej 913 (FOTO: gdank.pl)

Zamknięta Niepołomicka. Jest pomysł nowej linii autobusowej 913

Rada Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe zwróciła uwagę Zarządowi Transportu Miejskiego, podkreślając negatywne skutki skrócenia trasy linii autobusowej 113 w związku z remontem ulicy Niepołomickiej. Plany zamknięcia dróg opisaliśmy w innym artykule. Radny PiS, Przemysław Majewski, złożył formalne pismo dnia 18 czerwca 2024 roku, apelując o uruchomienie zastępczej, szczytowej linii autobusowej 913 na odcinku Olimpijska – Maćkowy.

Zawieszenie kursów linii 113 na odcinku Łostowice Świętokrzyska – Olimpijska może znacznie pogorszyć ofertę przewozową w dzielnicy. Radni wskazują, że w godzinach szczytu autobusy linii 213 oraz 176 są przepełnione, co dodatkowo obciąży system komunikacyjny. W piśmie czytamy:

Autobusy linii 213 oraz 176 w godzinach szczytu niewątpliwie charakteryzują się bardzo wysokim napełnieniem pojazdów. Zawieszenie na odcinku Łostowice Świętokrzyska – Olimpijska linii 113 może znacznie pogorszyć ofertę przewozową, co skutkować będzie odpływem kolejnych pasażerów na rzecz samochodów, mimo już przeciążonego układu drogowego.

Propozycja rozwiązania

Rada Dzielnicy proponuje uruchomienie linii autobusowej 913, która miałaby pełnić funkcję dowozową do linii 189, umożliwiając mieszkańcom komfortową podróż w kierunku Dworca Głównego. Proponowana trasa autobusu 913 miałaby przebiegać ulicami Ofiar Grudnia ’70 – Tenisowa – Piłkarska – Olimpijska – Ofiar Grudnia ’70 – Łucznicza – Niepołomicka – Starogardzka.

Trasa ta wynosi około 3,5 km, co jest krótsze niż obecna trasa linii 113 (4,8 km). Całkowity czas przejazdu szacowany jest na 11 minut, z czego 9 minut zajmuje odcinek od przystanku Olimpijska do przystanku Starogardzka, gdzie linia 913 byłaby skomunikowana z autobusem linii 189.

Proponowany rozkład jazdy przewiduje 16 kursów dziennie, co stanowi redukcję w porównaniu do obecnych 21 kursów linii 113 na zawieszonym odcinku. Nowa linia generowałaby 123,2 wzkm zamiast obecnych 212,1 wzkm.

Czytaj też: Koncepcja Centrum Południe. „Za ile lat to powstanie?”

Informacja dla pasażerów

Rada Dzielnicy podkreśla konieczność odpowiedniego poinformowania pasażerów o nowej linii. Zaleca się zamieszczenie informacji w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej ZTM, zaznaczając, że kursy linii autobusowej 913 są skomunikowane z linią 189 na przystanku Starogardzka.

Wniosek do ZTM

W związku z powyższym Przemysław Majewski, radny klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, zwrócił się w formie interpelacji do prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, z prośbą o odpowiedź „czy przewidywane jest uruchomienie linii 913 w proponowanym przebiegu przez Radę Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe?”

Zgodnie z przepisem Art. 24 ust. 6 radny oczekuję odpowiedzi w ciągu 14 dni.

Czytaj też: Ogromne utrudnienia na południu Gdańska. Remont Niepołomickiej

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!