Koncepcja Centrum Południe. "Za ile lat to powstanie?" (FOTO: kompilacja z profili FB polityków)

Koncepcja Centrum Południe. „Za ile lat to powstanie?”

Podziel się ze znajomymi:

– Za ile lat to „centrum” powstanie? Realnie za 5 lub 6. Wszak wiele koncepcji istnieje już od lat, a nadal nie są wdrożone bo „brakuje pieniędzy” – mówi portalowi wbijamszpile.pl Przemysław Majewski. Radny PiS w Radzie Miasta Gdańska tak ocenia konkurs na powstanie Centrum Południe.

Rusza konkurs studialny na koncepcje Centrum Południe w Gdańsku. Stanowi on istotny krok w procesie planowania przestrzennego, będzie miał też bezpośredni wpływ na dalszy rozwój tego obszaru.

Celem konkursu jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospoda­rowania terenu przeznaczonego pod realizację centrum w południowych dzielnicach Gdańska.

– Konkurs pozwoli przede wszystkim wyłonić koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Z jednej strony posłuży ona do tego, żeby doprecyzować pewne zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego, których procedura w tej chwili trwa – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. – Z drugiej strony będzie to wsad do partnerstwa publiczno-prywatnego. Ta formuła pomoże nam zrealizować funkcje publiczne, jak lodowisko czy basen, a z drugiej strony zapewni usługę komercyjną, ale również nowe miejsca pracy. Dzięki temu mieszkańcy Gdańska Południe nie będą musieli migrować w kierunku Wrzeszcza, czy Oliwy, bo te wszystkie podstawowe usługi będą mieli zapewnione w tym miejscu.

Nowe centrum powinno stać się sercem dzielnicy i spajać ją, tworząc tym samym tętniącą życiem przestrzeń, z którą mieszkań­cy będą się chętnie utożsamiać, chcąc jednocześnie spędzać czas i realizować swoje potrzeby.

– Mówimy o mieście piętnastominutowym, o tym, że różnego rodzaju usługi powinny być zlokalizowane jak najbliżej mieszkańców – dodał Piotr Grzelak. – Mówimy o usługach publicznych, bo w okolicy powstanie basen i lodowisko, ale też o usługach komercyjnych, z których codziennie korzystamy. Dotyczy to oczywiście podstawowych usług takich jak sklepy spożywcze, warzywniaki, ale też kluby fitness, a docelowo być może kina, czy różnego rodzaju rekreacja.

Zobacz: Korki na al. Armii Krajowej w Gdańsku. Jest recepta

Centrum Południe – teren

Teren jest położony w samym centrum południowych dzielnic Gdańska. Wraz z nowymi inwestycjami, które będą wyznaczone w ramach nowej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, mają tworzyć sieć centrów lokalnych, a jednocześnie odmienić obszar dzielnicy.

– Historia planowania centrum południe jest długa, jednak w dobie pandemii okazało się, że niekoniecznie pracujemy siedząc w biurze i niekoniecznie robimy zakupy wyłącznie w dużych sklepach. Musimy zatem niejako na nowo wymyślić, czym może być centrum południe – mówi prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. – Jego lokalizacja i ranga została zapisana w Strategii Rozwoju Gdańska, w związku z tym przystąpiliśmy do realizacji.

Koncepcja konsultowana z mieszkańcami

Ważne by założenia Centrum uwzględniały jak najbardziej aktualne uwarunkowania, a sama inwestycja została ukształtowana w sposób nowoczesny, zgodny z wymaganiami przyszłych użytkowników. Jednocześnie powinna być powiązana z planowanymi w sąsiedztwie inwestycjami. Dlatego w trakcie przygotowań do konkursu, kształt inwestycji był omawiany z mieszkańcami.

To jest przełomowy moment, bo z początkiem roku uchwaliliśmy programy rozwojowe dla miasta Gdańska do 2030 roku i koncepcja, która powstanie w ramach tej przestrzeni, wpisuje się już w te programy rozwojowe – mówiła Kamila Błaszczyk, radna Koalicji Obywatelskiej.

Tak widzimy Gdańsk: jako przestrzeń krótkich odległości, miasta piętnastominutowego. I ten konkurs, ta przestrzeń wraz z przystankami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mają szansę stać się przełomem w sposobie, w jakim żyjemy, jak funkcjonujemy w mieście. Miasto stanie się nam bliższe, wraz z usługami, z których będziemy mogli łatwiej korzystać. To zapewne wpłynie też na sferę gospodarczą, pozwoli się rozwinąć podmiotom, które mogą działać w bardzo bliskim sąsiedztwie.

– Bardzo mnie cieszy, że podchodzimy do tej sprawy strategiczne: pod względem planowania przestrzeni, z której mogą korzystać mieszkańcy i pod względem zieleni, która zdecydowanie w najbliższym otoczeniu jest niezbędna – mówił Maksymilian Kieturakis, radny Wszystko dla Gdańska.

Tutaj otworzymy nową przestrzeń na mieszkańców do korzystania z usług, ale także drugiego największego parku w Gdańsku, który powstaje tuż obok. Mam nadzieję, że koncepcja powstanie przy współpracy z mieszkańcami. Zachęcam mieszkańców, żeby też aktywnie się włączyć. Oczywiście my jako radni, służymy pomocą, żeby te głosy wybrzmiały. Czekam z niecierpliwością, bo to będzie rewolucja w tej przestrzeni.

Problemów z planowaniem tzw. Centrum Południe w Gdańsku jest kilka. Po pierwsze – czas. Dziś tzw. dzielnice Południowe czyli Jasień, Ujescisko, Łostowice, Orunia Górna Gdańsk Południe to niemal 100 tysięcy osób, 1/5 wszystkich mieszkańców. Miasto zabiera się za tworzenie koncepcji centrum, w którym ma znaleźć się zajezdnia tramwajowa, sklepy, basen czy lodowisko, w momencie gdy wiele z osiedli istnieje już od lat i mierzy się z chronicznym brakiem dostępu do podstawowych usług. Za ile lat to „centrum” powstanie? Realnie za 5 lub 6 – uważa Przemysław Majewski, radny PiS.

Wszak wiele koncepcji istnieje już od lat, a nadal nie są wdrożone bo „brakuje pieniędzy”. Druga kwestia to sama koncepcja centrum. Władze Gdańska mówią o „mieście 15-minutowym” tymczasem dotarcie do niego przez zakorkowane ulicę i wąską siatkę połączeń komunikacji zbiorowej może zająć wielu mieszkańcom tych dzielnic niemal godzinę. Podsumowując, ekipa Aleksandry Dulkiewicz lubi mówić (i mamić mieszkańców) o tworzeniu koncepcji, tak było niedawno z parkiem południowym czy nowymi drogami rowerowymi, tymczasem realnie tę koncepcje przez lata zostają tylko na papierze.

Harmonogram konkursu

W poniedziałek, 6 maja został ogłoszony dwuetapowy konkurs. Wszyscy chętni do piątku, 24 maja powinni złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie. Następnie prace studialne będzie można składać do 13 września, a konkursowe do 8 listopada. Zwycięskie koncepcje zostaną wyłonione do 15 listopada.

– Zależy nam na koncepcjach dobrej jakości. W pierwszym etapie zapraszamy do składania koncepcji programowo-przestrzennych – dodaje Piotr Lorens. – W drugim etapie do ich uszczegółowienia i przedstawienia propozycji urbanistyczno-architektonicznych. W ramach konkursu przewidzieliśmy nagrody pieniężne.

Nagrody

Warunkiem udziału w konkursie jest wykazanie, że zespół projektowy posiada przynajmniej jedną osobę z uprawnieniami architektonicznymi. Zwycięscy konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Za pierwsze miejsce będzie to 60 000 zł brutto. Wyłonione zostanie również drugie i trzecie miejsce, których zwycięzcy otrzymają 30 000 i 20 000 złotych brutto. Nagrodą za wyróżnienie będzie kwota 15 000 zł brutto.

Obszar opracowania sąsiaduje:

  • od zachodu z osiedlem mieszkaniowym, na które składają się liczne zespoły mieszkaniowe wielorodzinne (Lawendowe Wzgórze, Stacja Nowy Gdańsk, Osiedle Jabłoniowa) oraz zbiornik retencyjny Jabłoniowa
  • na południu z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 6, niezagospodarowanym, gminnym terenem inwesty­cyjnym i Parkiem Południowym (obecnie w fazie koncepcyjnej)
  • na wschód od granic planu realizuje się osiedle TBS przy ul. Piotrkowskiej
  • na północy graniczy z niezagospodarowanym terenem zieleni rekreacyjnej wzdłuż Cegielnianej Strugi, wie­lorodzinnym zespołem mieszkaniowym Nowa Jabłoniowa oraz z terenem przyszłej zajezdni autobusowo­-tramwajowej przy ul. Warszawskiej.

Czytaj też: Koniec marzeń o budowie CPK. Jest decyzja

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.