Korki na al. Armii Krajowej w Gdańsku. Jest recepta (FOTO: gdansk.pl)

Korki na al. Armii Krajowej w Gdańsku. Jest recepta

Podziel się ze znajomymi:

W piątek, 10 maja, po zmroku, mieszkańcy Trójmiasta mogą spodziewać się zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej, al. Havla i ul. Łostowickiej. Celem nowej organizacji jest usprawnienie dojazdu z centrum miasta w kierunku dzielnicy Ujeścisko-Łostowice oraz Obwodnicy Trójmiasta.

Zgodnie z komunikatem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ), zmiany będą wprowadzone testowo i obejmą możliwość skrętu w lewo z al. Armii Krajowej w al. Havla z dwóch pasów, zamiast dotychczasowego jednego. Dzięki temu, jeśli eksperyment okaże się skuteczny, rozwiązanie zostanie zaimplementowane na stałe.

Ta zmiana ma przynieść ulgę kierowcom z uwagi na tworzące się korki na al. Armii Krajowej w stronę południa Gdańska.

Problemy z zatorami na al. Armii Krajowej, które są odczuwalne szczególnie podczas szczytu komunikacyjnego, spowodowane są przez duże natężenie pojazdów skręcających w lewo w al. Havla. Nowa organizacja ruchu ma na celu odblokowanie skrzyżowania i umożliwienie płynniejszego przepływu pojazdów jadących zarówno w kierunku Ujeściska-Łostowice, jak i Obwodnicy Trójmiasta.

Korki na al. Armii Krajowej znikną?

W ramach tymczasowej zmiany, skręt w lewo z al. Armii Krajowej będzie możliwy zarówno z wyznaczonego lewoskrętu, jak i z pasa, który do tej pory służył wyłącznie do jazdy na wprost. Pozwoli to na zwiększenie liczby pojazdów, które mogą opuścić skrzyżowanie podczas jednego cyklu świateł, co powinno znacząco poprawić płynność ruchu.

Nowe oznakowanie poziomowe, które zostanie wymalowane na żółto, zaznaczy tymczasowy charakter zmian. Inżynierowie ruchu GZDiZ będą na bieżąco monitorować sytuację, by ocenić efektywność wprowadzonych rozwiązań i ich wpływ na bezpieczeństwo oraz płynność ruchu na sąsiednich ulicach.

Aleja Armii Krajowej. Miejsce planowanych zmian w ruchu (FOTO: gdansk.pl)
Aleja Armii Krajowej. Miejsce planowanych zmian w ruchu (FOTO: gdansk.pl)

Wynik zmian

Jeżeli zmiany przyniosą oczekiwane rezultaty, tak jak to miało miejsce w przypadku podobnych modyfikacji na skrzyżowaniu ul. Rakoczego z ul. Bulońską, zostaną one zaimplementowane na stałe. Wcześniejsze doświadczenia pokazują, że tego rodzaju interwencje mogą znacznie poprawić sytuację na kluczowych skrzyżowaniach i są mile widziane przez kierowców dążących do płynniejszego przemieszczania się po mieście.

Czytaj też: Majówka 2024. Korki na drodze do Krynicy Morskiej

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.