Sondaż. Były premier faworytem do kandydatury na prezydenta (FOTO: PiS/X)

Sondaż. Były premier faworytem do kandydatury na prezydenta

W najnowszym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez United Surveys dla portalu wp.pl, były premier Mateusz Morawiecki został wskazany jako faworyt do kandydowania na prezydenta Polski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w wyborach w 2025 roku. Według sondażu, Morawiecki cieszy się poparciem 18,3 proc. respondentów, co stawia go na czele listy potencjalnych kandydatów.

Ankietowani mieli do wyboru dziesięciu kandydatów. Wśród nich były takie postacie jak Przemysław Czarnek, Mariusz Błaszczak, Beata Szydło czy Elżbieta Witek. Przemysław Czarnek, były minister edukacji, zajął drugie miejsce z wynikiem 8,6 proc. Nieznacznie wyprzedził szefa klubu parlamentarnego PiS, Mariusza Błaszczaka, który zdobył 8,2 proc. głosów. Kolejne miejsca na liście zajęli Kacper Płażyński i Elżbieta Witek, z odpowiednio 7,8 proc. i 5,6 proc. poparciem.

Mniej znani kandydaci, jak Beata Szydło czy Andrzej Śliwka, zdobyli odpowiednio 3,9 proc. i 2,5 proc.. Na samym końcu znaleźli się Tobiasz Bocheński i Jarosław Margielski z 0,8 proc. i 0,4 proc. poparcia, a prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, nie zdobył żadnego poparcia.

Badanie ujawniło również, że aż 43,9 proc. ankietowanych nie miało wyrobionej opinii. Nie wiedzieli kto powinien reprezentować PiS w przyszłych wyborach prezydenckich. Warto zauważyć, że niezdecydowani najczęściej pochodzili z obozu rządzącej koalicji, gdzie aż 73 proc. respondentów nie potrafiło wskazać preferowanego kandydata.

Były premier faworytem

Były premier faworytem do kandydatury na prezydenta (FOTO: wbijamszpile.pl)
Były premier faworytem do kandydatury na prezydenta (FOTO: wbijamszpile.pl)

Wyborcy PiS i Konfederacji najchętniej widzieliby Mateusza Morawieckiego jako kandydata na prezydenta, wskazując na niego 38 proc. badanych. Mariusz Błaszczak zdobył poparcie 21 proc., a Przemysław Czarnek 13 proc. Z kolei 11 proc. ankietowanych z tych grup politycznych popierało Elżbietę Witek, a 7 proc. Beata Szydło.

Zapytano około 1000 osób

Sondaż przeprowadzono w dniach 19-21 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1000 osób metodą CATI&CAWI, co gwarantuje równowagę między telefonicznymi a internetowymi metodami zbierania danych.

Badanie to rzuca światło na preferencje wyborcze sympatyków PiS. Za niespełna dwa lata PiS stanie przed kluczowymi wyborami prezydenckimi. Mateusz Morawiecki pozostaje silnym kandydatem na lidera partii w przyszłej kampanii wyborczej.

Czytaj też: Alarmujące podwyżki cen gazu od lipca

mn