Francja wysyła Legię Cudzoziemską na Ukrainę (FOTO: canva.com)

Francja wysyła Legię Cudzoziemską na Ukrainę

Francja zdecydowała się na bezprecedensowy krok, wysyłając około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii Cudzoziemskiej do Słowiańska, leżącego na wschodzie Ukrainy. Misją tych wojsk będzie wsparcie ukraińskiej 54. samodzielnej brygady zmechanizowanej w odpieraniu rosyjskiej ofensywy w Donbasie.

Według analityka Stephena Bryena, eksperta z czasów prezydentury Ronalda Reagana, Francja planuje w sumie wysłać na Ukrainę około 1,5 tys. żołnierzy, głównie z Legionu Cudzoziemskiego.

Decyzja ta jest nietypowa, ponieważ większość żołnierzy Legionu to nie obywatele Francji. Rząd w Paryżu, starając się uniknąć wysyłania na front własnych obywateli, wybrał kompromisowe rozwiązanie. To zaskakujące posunięcie może mieć poważne implikacje dla stosunków międzynarodowych, zwłaszcza w kontekście zwiększonego ryzyka eskalacji konfliktu z Rosją. Bryen uważa, że pierwsze formacje zbrojne wysłane do Donbasu są „niezwykle prowokacyjne” i mogą wpływać na dalsze relacje między Rosją a państwami Zachodu.

Czytaj też: Kierwiński straszy prawnikami. Protasiewicz przypomina libacje

Francja wysyła Legię Cudzoziemską – NATO reaguje z rezerwą

Pomimo deklaracji prezydenta Emmanuela Macrona, który podkreślał konieczność pokonania Rosji dla bezpieczeństwa Europy, większość krajów członkowskich NATO zareagowała na te działania z rezerwą. Również Stany Zjednoczone, mimo wcześniejszych zapowiedzi braku zamiaru wysyłania własnych wojsk na Ukrainę, mogą musieć ponownie przemyśleć swoją strategię w regionie.

Zobacz też: Donald Trump chce zwiększenia wydatków na obronność w NATO

Zaskakująca decyzja

Propozycje Macrona, omawiane również w wywiadzie dla „Economist”, dotyczące możliwości rozmieszczenia zachodnich sił lądowych na Ukrainie w przypadku przełamania linii frontu przez Rosjan i prośby o bezpośrednie wsparcie militarne od Kijowa, nadal budzą szerokie dyskusje w środowisku międzynarodowym.

Władze Francji i Ukrainy do tej pory nie odniosły się oficjalnie do doniesień portalu Asia Times, co dodatkowo komplikuje sytuację i budzi pytania o przyszłość i stabilność regionu. Jeśli Francja wysyła tak dużo liczbę wojsk spotka się to na pewno z reakcją Krema.

Czytaj też: Szok! 650 tys. ukraińskich mężczyzn uciekło przed wojskiem

Asia Times/The Economist/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.