Pomorze dostanie tylko dwa mandaty w wyborach do PE? (FOTO: canva.com)

Pomorze dostanie tylko dwa mandaty w wyborach do PE?

Podziel się ze znajomymi:

Marcin Palade, renomowany polski socjolog specjalizujący się w analizie wyników wyborów i sondaży, wywołuje dyskusję na portalu X, prognozując zaskakującą zmianę w liczbie mandatów dla regionu Pomorza w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według jego analiz, z trzech mandatów, które obsadzano w poprzednich wyborach, tym razem przyznane zostaną tylko dwa.

Prognozowane rozkłady głosów w okręgu gdańskim

Palade wskazał takie wyliczenia:

  • Koalicja Obywatelska: 40%-42% głosów, co przełoży się na 1 mandat.
  • Prawo i Sprawiedliwość (PiS): 25%-27% głosów, co również skutkuje zdobyciem 1 mandatu.
  • Trzecia Droga: 11%-13% głosów – poniżej progu umożliwiającego zdobycie mandatu.
  • Lewica: 7%-9% głosów.
  • Konfederacja: 7%-9% głosów.

Wszystkie partie, z wyjątkiem Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, według prognozy, nie przekroczą progu wyborczego, który pozwalałby na zdobycie mandatów w Parlamencie Europejskim. Dodajmy, że prawdziwy test nastąpi 6-9 czerwca br.

Metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach

W wyborach do PE stosuje się dwie główne metody przeliczania głosów na mandaty – system proporcjonalny z zastosowaniem metody D’Hondta. Co istotne, w tych wyborach kluczowa jest frekwencja wyborcza, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na absolutną liczbę głosów oddanych na poszczególne komitety. Z tego względu nawet wysokie wyniki w poszczególnych okręgach mogą mieć znaczący wpływ na ogólnokrajowy podział mandatów.

Wpływ wyników w poszczególnych okręgach na ogólnokrajowe mandaty

Chociaż partia może uzyskać niższy procentowo wynik w danym okręgu, to liczba głosów oddanych na nią może znacząco poprawić jej pozycję w skali kraju, co z kolei może przekładać się na dodatkowe mandaty. Na przykład, dobry wynik PiS w wyborach z 2019 roku w dolnośląsko-opolskim z rekordową liczbą głosów pozwolił tej partii na uzyskanie wyższej liczby mandatów mimo procentowej przegranej z Koalicją Europejską.

Czytaj też: Janusz Lewandowski „jedynką” KO na Pomorzu w wyborach do Parlamentu Europejskiego

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.