Obecnie rządząca koalicja, złożona z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (obejmującej Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Nowej Lewicy, stoi przed poważnym wyzwaniem. Zaledwie kilka tygodni po objęciu władzy, między partiami koalicyjnymi narastają spory, które dotyczą m.in. takich kwestii jak aborcja czy związki partnerskie.
Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, opinia publiczna jest podzielona co do przyszłości koalicji. Aż 28,5 proc. ankietowanych uważa, że obecny rząd Donalda Tuska nie przetrwa do kolejnych wyborów parlamentarnych w 2027 roku. Wśród nich, 13,9 proc. jest zdania, że rozpad koalicji jest „zdecydowanie” możliwy. Jednakże, większość, bo 57,3 proc., respondentów wierzy w utrzymanie obecnej koalicji. Pozostali 14,2 proc. nie mają wyrobionego zdania na ten temat.
Warto zauważyć, że aż 84 proc. zwolenników koalicji rządowej nie przewiduje jej upadku, natomiast 60 proc. sympatyków opozycji spodziewa się, że tarcia międzypartyjne doprowadzą do rozpadu koalicji.
Zobacz też: „100 konkretów na 100 dni Koalicji Obywatelskiej”. Sprawdzam!
Rozpad koalicji rządzącej
Jednym z głównych tematów, które wywołały zgrzyty w koalicji, jest kwestia aborcji. 12 kwietnia Sejm skierował wszystkie projekty dotyczące prawa aborcyjnego do komisji nadzwyczajnej. Obejmują one dwa projekty klubu parlamentarnego Lewicy (aborcja do 12. tygodnia i jej dekryminalizacja), propozycję Koalicji Obywatelskiej (aborcja do 12. tygodnia) oraz projekt Trzeciej Drogi (powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego).
Zaplanowane na 16 maja wysłuchanie publiczne ws. projektów aborcyjnych ma dać możliwość szerokiej dyskusji na ten drażliwy temat. Przewodnicząca komisji, Dorota Łoboda, podkreśliła znaczenie społecznego udziału w procesie stanowienia prawa, zważywszy na wielkie emocje, jakie budzą te projekty.
Czytaj też: Kierwiński straszy prawnikami. Protasiewicz przypomina libacje
mn
Wspieraj wbijamszpile.pl
Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.