Janusz Lewandowski, polski polityk i ekonomista, został mianowany „jedynką” na liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego w regionie Pomorza. Jego doświadczenie i wpływ na polską scenę polityczną są znaczące, a jego kandydatura wydaje się być strategicznym ruchem jego partii.
Janusz Lewandowski urodził się 13 czerwca 1951 roku w Lublinie. Jest polskim ekonomistą i politykiem, reprezentującym Koalicję Europejską. Lewandowski był posłem na Sejm I, III oraz IV kadencji i pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych. W latach 2010-2014 zajmował stanowisko komisarza Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego.
W okresie od 1980 do 1989 roku Lewandowski był doradcą ekonomicznym niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. W 1988 roku współzałożył Kongres Liberalno-Demokratyczny, emanujący z kręgu gdańskich liberałów. Jako minister przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej, miał znaczący wpływ na procesy prywatyzacyjne w Polsce, w tym na uruchomienie giełdy papierów wartościowych oraz opracowanie Programu Powszechnej Prywatyzacji.
Wielokrotnie wybierany do Parlamentu Europejskiego
W kwietniu 2004 roku Lewandowski został obserwatorem w Parlamencie Europejskim, a w czerwcu tego samego roku wybrano go posłem z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu gdańskim, gdzie uzyskał najwyższe poparcie w regionie. W trakcie kadencji był przewodniczącym, a później wiceprzewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego. W 2009 roku uzyskał reelekcję.
Janusz Lewandowski stały członek PE
Po zakończeniu kadencji w Komisji Europejskiej w 2014 roku, Lewandowski ponownie zdobył mandat poselski do Parlamentu Europejskiego. W styczniu 2015 roku premier Ewa Kopacz powołała go na przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, funkcję którą pełnił do listopada tego samego roku. Od 2016 roku jest członkiem zespołu doradców ekonomicznych Platformy Obywatelskiej.
Czytaj też: „100 konkretów na 100 dni Koalicji Obywatelskiej”. Sprawdzam!
mn