Greta Thunberg kolejny raz trafiła za kratki (FOTO: zrzut ekranu X)

Greta Thunberg kolejny raz trafiła za kratki

W sobotę, holenderska policja zatrzymała znaną aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg oraz grupę innych demonstrantów, którzy próbowali zablokować kluczową autostradę A12 prowadzącą do Hagi, donosi AFP. Thunberg, wraz z setkami aktywistów, wzięła udział w proteście przeciwko wszelkim subwencjom i ulgom podatkowym, które wspierają wykorzystanie paliw kopalnych.

W ostatnich miesiącach autostrada A12 była już kilkakrotnie blokowana przez protestujących, którzy byli przewożeni przez policję do innych części miasta. Tym razem również Thunberg i kilkudziesięciu zatrzymanych zostało ulokowanych w autokarze, jednak nie wiadomo, czy i kiedy zostaną zwolnieni.

Greta Thunberg planowała zablokować autostradę

Przed demonstracją, organizacja Extinction Rebellion zapowiedziała zamiar zablokowania autostrady. Mimo to, obecność licznych oddziałów policji, w tym policji konnej, skutecznie przeciwdziałała próbom dostania się na A12 – informuje AP.

Agencja przypomina, że Greta Thunberg, pochodząca ze Szwecji, była już wielokrotnie karana grzywnami za udział w protestach i nieposłuszeństwo obywatelskie zarówno w swoim kraju, jak i w Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Rośnie liczba niepełnosprawnych mężczyzn w Rosji

Czym jest Extinction Rebellion? Jaki jest ich zakres działania?

Extinction Rebellion (XR) to globalny ruch ekologiczny, który powstał w Wielkiej Brytanii w 2018 roku. Jego głównym celem jest zwracanie uwagi na kryzys klimatyczny i ekologiczny poprzez bezpośrednie działania i protesty. Ruch ten kładzie silny nacisk na potrzebę natychmiastowych działań w celu zredukowania emisji gazów cieplarnianych do netto zero do 2025 roku i ochrony bioróżnorodności.

Członkowie Extinction Rebellion stosują niekonwencjonalne i często kontrowersyjne metody protestu, takie jak blokowanie ruchu drogowego, zajmowanie budynków rządowych czy organizowanie „die-in” – pozorowanych akcji, podczas których uczestnicy udają martwych, aby zwrócić uwagę na śmiertelne konsekwencje zmian klimatycznych. Ruch opiera się na zasadach pokojowego protestu i ma na celu przyciągnięcie uwagi zarówno mediów, jak i decydentów politycznych. Extinction Rebellion zyskał międzynarodowe uznanie i obecnie działa w wielu krajach na całym świecie, organizując lokalne oddziały i akcje.

Czytaj też: Rozmiar ludzkiego mózgu rośnie na przestrzeni dekad

AFP/Reuters/mn