Majówka 2024. Twierdza Wisłoujście otwarta na nowo (FOTO: Muzeum Gdańska)

Majówka 2024. Twierdza Wisłoujście otwarta na nowo

Podziel się ze znajomymi:

Po trzech latach intensywnych prac konserwatorskich Twierdza Wisłoujście, perła architektoniczna Gdańska, zostanie ponownie otwarta dla publiczności. To wydarzenie, które zbiega się z rozpoczęciem majówki, zapowiada się jako fascynująca podróż przez różne epoki historyczne z dodatkiem nowoczesnych technologii.

Otwarcie z akcentem historycznym i technologicznym

27 kwietnia, dokładnie o godzinie 12:00, pierwszym zwiedzającym zostaną uroczyście udostępnione zrewaloryzowane Koszary Napoleońskie. Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć nie tylko odnowione przestrzenie, ale także nową wystawę czasową pt. „Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście”. Wystawa ta zaprezentuje trójwymiarowe modele twierdzy z różnych okresów historycznych — XVII, XIX, XX i XXI wieku, przygotowane w ramach międzynarodowego projektu Archaeobalt, współfinansowanego przez program Unii Europejskiej Interreg Południowy Bałtyk.

Atrakcje dla odwiedzających

Przez cały długi weekend majowy, od 27 kwietnia do 5 maja, na terenie twierdzy organizowane będą liczne atrakcje, które umilą czas zwiedzającym. Wśród nich znajdą się pokazy historyczne realizowane przez rekonstruktorów, stanowiska edukacyjne, a także strefa relaksu z ogniskiem, przy którym każdy będzie mógł przypiec własny prowiant.

W dniu otwarcia, dla uczczenia tego wyjątkowego momentu, wstęp do twierdzy będzie wolny. To doskonała okazja, by z rodziną czy przyjaciółmi odkrywać historię i sekrety jednego z najciekawszych zabytków Gdańska.

Twierdza Wisłoujście i dalsze plany rozwoju

Jak podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, otwarcie twierdzy to nie koniec działań na jej terenie. W planach jest dalsza rozbudowa i modernizacja obiektu. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy „Hangarze Uniwersyteckim”, który ma stać się nowym centrum atrakcji z wystawą stałą, strefą gastronomiczną oraz kasami.

Przygotowania do wizyty

Przy planowaniu wizyty warto sprawdzić opcje dojazdu komunikacją miejską, a także dostępne parkingi. Na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku można znaleźć wszystkie potrzebne informacje. W przypadku niepewnej pogody, nie zapomnij zabrać odpowiedniego ubioru oraz parasola czy płaszcza przeciwdeszczowego.

Twierdza Wisłoujście już na nowo otwiera swoje bramy. Zaplanuj swoją wizytę już dziś i stań się częścią tej wyjątkowej historii w sercu Gdańska!

Majówka 2024 z Twierdzą Wisłoujście

Dzień wolnego wstępu: 27 kwietnia 2024 (sobota), godz. 10.00-18.00 (wstęp na podstawie okolicznościowego biletu wydanego w kasie biletowej)

Otwarcie Koszar Napoleońskich: 27 kwietnia 2024 (sobota), godz. 12.00-13.00
Ceny biletów: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy, 94 zł rodzinny

Godziny otwarcia w 2024 roku:

  • 27 kwietnia – 5 maja (majówka), codziennie w godz. 10.00-18.00
  • 6 maja – 30 czerwca, codziennie w godz. 10.00-16.00
  • 1 lipca – 30 sierpnia, codziennie w godz. 10.00-18.00
  • 1 września – 30 września, codziennie w godz. 10.00-16.00
  • 1 października – 30 grudnia, codziennie z wyjątkiem wtorków, godz. 10.00-16.00, czwartki godz. 10.00-18.00

Ostatnie wejście do 60 minut przed zamknięciem.

Czytaj też: Majówka 2024. Jak Polacy planują ją spędzić?

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.