Majówka 2024. Jak Polacy planują ją spędzić? (FOTO: canva.com)

Majówka 2024. Jak Polacy planują ją spędzić?

Jak co roku, wiosenny okres majówki stanowi dla Polaków doskonałą okazję do odpoczynku i przeżycia niezapomnianych chwil, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej pokazują, że w 2024 roku zdecydowanie więcej osób planuje skorzystać z długiego weekendu majowego.

Więcej Polaków na majówkowych wyjazdach

W 2024 roku na majówkę wybiera się 43 proc. Polaków, co oznacza znaczący wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego. Wśród wyjazdów dominują te krajowe – 25 proc, respondentów planuje wypoczywać w Polsce, a tylko 8 proc. za granicą. Niezdecydowanych, gdzie dokładnie pojadą, ale mających w planach wyjazd, jest 12 proc. ankietowanych.

Mimo rosnącej popularności wyjazdów, niemal połowa ankietowanych nie planuje noclegów poza domem. Jednak ponad jedna trzecia badanych zadeklarowała chęć udziału w krótkich, jednodniowych wycieczkach po okolicy. Takie mikrowyprawy stają się coraz popularniejsze i stanowią idealną formę aktywnego wypoczynku dla tych, którzy wolą pozostać bliżej domu.

Czytaj też: Najwyższy budynek w USA powstanie w Alei Tornad

Preferencje wyjazdowe Polaków

Osoby decydujące się na wyjazdy krajowe najczęściej planują wypoczynek i relaks (39 proc.), wycieczki piesze (21 proc.), zwiedzanie atrakcji turystycznych oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (po 13 proc.). Góry są najpopularniejszym kierunkiem, wybieranym przez 34 proc. wyjeżdżających, podczas gdy nad morze, do miast czy innych miejsc wybiera się około 20 proc. turystów.

Ponad połowa planujących wyjazd w kraju zamierza korzystać z płatnych opcji noclegowych, takich jak hotele czy pensjonaty. Natomiast 32 proc. preferuje bezpłatne opcje, takie jak zakwaterowanie u rodziny czy znajomych. Wybór miejsca noclegowego kierowany jest głównie przez koszt pobytu (47 proc.), estetykę i komfort (31 proc.), oraz bliskość natury (31 proc.).

Chociaż większość Polaków wybiera wypoczynek krajowy, to ci, którzy decydują się na wyjazd zagraniczny, najczęściej robią to w celu zwiedzania (29 proc.) oraz aktywnego wypoczynku, takiego jak piesze wycieczki (15 proc.).

Zobacz też: Po co nam Edukacja Obywatelska? Mamy przecież WoS

Majówka z bliskimi

Zdecydowana większość wybierających się na majówkę Polaków robi to w towarzystwie rodziny – czy to w parach, z dziećmi, czy z rodzicami. To pokazuje, że długi weekend majowy to czas, który chętnie spędzamy z bliskimi, niezależnie od wybranego kierunku.

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.