Najwyższy budynek w USA powstanie w Alei Tornad (FOTO: mat. prasowy)

Najwyższy budynek w USA powstanie w Alei Tornad

Podziel się ze znajomymi:

Oklahoma City, znane przede wszystkim z tornad i niewielkiej liczby mieszkańców, niebawem może stać się domem dla najwyższego wieżowca w Stanach Zjednoczonych. Nowy projekt, nazwany Wieżą Legend, zyskał już zielone światło od lokalnych urzędników i zapowiada się na architektoniczną ikonę kraju. Poznaj możliwy najwyższy budynek w USA.

Projekt, pierwotnie zaproponowany jako drugi co do wysokości wieżowiec w USA, został zmodyfikowany i obecnie ma przewyższać wszystkie inne amerykańskie budynki, w tym One World Trade Center w Nowym Jorku. Wieża Legend osiągnie symboliczną wysokość 1907 stóp (581 metrów), upamiętniając rok, w którym Oklahoma stała się 46. stanem USA. To sprawi, że wieżowiec będzie o 130 stóp (39 metrów) wyższy niż obecny rekordzista i znajdzie się na szóstej pozycji w światowym rankingu, tuż za Ping An Finance Center w Chinach.

Czytaj też: Budowa elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Ambitny plan władz PRL zakończony przez Tadeusza Mazowieckiego

Najwyższy budynek w USA

Wieżowiec, który zostanie zlokalizowany na terenie dawnego parkingu, tuż przy torach kolejowych i obiekcie przechowującym pojazdy U-Haul (samochody do wypożyczenia na minuty), stanie się centrum nowoczesnej urbanistyki. Obok głównego wieżowca powstaną także trzy mniejsze wieże, każda o wysokości 345 stóp (105 metrów), które łącznie zaoferują 1776 mieszkań oraz luksusowy hotel.

Inwestycja warta 1,6 miliarda dolarów wywołuje mieszane uczucia. Oklahoma City, z populacją niecałego miliona osób (lub około 1,4 miliona, licząc całą metropolię), wydaje się nietypowym miejscem dla tak ambitnego przedsięwzięcia. Jednakże, jak ogłosił deweloper Scot Matteson, finansowanie projektu zostało już zabezpieczone, co wskazuje na optymizm co do jego rentowności.

Najwyższy budynek w USA powstanie w Alei Tornad (FOTO: mat. prasowy)
Najwyższy budynek w USA powstanie w Alei Tornad (FOTO: mat. prasowy)
Najwyższy budynek w USA powstanie w Alei Tornad (FOTO: mat. prasowy)
Najwyższy budynek w USA powstanie w Alei Tornad (FOTO: mat. prasowy)

Stabilny obiekt

Zdaniem Roba Budettiego z kalifornijskiego studia AO, które projektuje wieżowiec, szczególną uwagę poświęcono kwestiom bezpieczeństwa. Wieżowiec będzie wyposażony w masywny betonowy rdzeń wokół szybu windy, który zapewni stabilność, a okna zostaną zaprojektowane tak, aby wytrzymać siłę tornada.

Pomimo entuzjazmu projektantów i deweloperów, wieża wciąż stoi przed kilkoma wyzwaniami, w tym zmianą planu zagospodarowania, która będzie dyskutowana na posiedzeniu rady miasta w czerwcu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ma ruszyć już w lipcu tego roku.

Oklahoma City, mimo swojego spokojnego charakteru i ryzyka związanego z pogodą, może niebawem stać się symbolem nowoczesnej odwagi i innowacyjności, zdobywając nowy, wysoki wymiar na mapie architektonicznych ciekawostek Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Ludzie biznesu czekają na realizację CPK

newsatlas.com/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.