Nauczycielka dostała 360 tys. dolarów za odmowę używania zaimków uczniów (FOTO: canva.com)

Nauczycielka dostała 360 tys. dolarów za odmowę używania zaimków uczniów

Rada Szkolna Dystryktu Jurupa Unified w Kalifornii zatwierdziła ugodę w wysokości 360 000 dolarów dla Jessici Tapia, chrześcijańskiej nauczycielki, która została zwolniona za odmowę używania preferowanych zaimków uczniów oraz kłamania rodzicom na temat tożsamości płciowej ich dzieci.

Julianne Fleischer, doradca prawny organizacji Advocates for Faith and Freedom, która reprezentowała Tapię, stwierdziła, że dzisiejsza ugoda przypomina, iż wolność religijna jest chroniona, niezależnie od zawodu. Historia Jessici to przykład wiernej odwagi. Walczyła, aby jej dystrykt szkolny poniósł odpowiedzialność i żeby żaden inny nauczyciel nie musiał poddać się tego rodzaju dyskryminacji.

Jednak rzeczniczka dystryktu, Jacqueline Paul, twierdzi, że ugoda nie jest wygraną dla Tapi, ponieważ dystrykt „nie przyznał się do żadnej winy ani złego postępowania”. Kwota ugody jest ponad pięciokrotnie wyższa niż mediana pensji nauczyciela w dystrykcie Jurupa, która wynosi 68 000 dolarów.

Ukarana za odmowę używania zaimków i ukrywanie tożsamości płciowej

Tapia została zwolniona w styczniu 2023 roku, ponieważ jej przekonania religijne uniemożliwiały jej stosowanie się do wytycznych dystryktu, aby nie ujawniać tożsamości płciowej ucznia rodzicom, którzy nie znają tożsamości płciowej swojego dziecka oraz zwracać się do uczniów używając ich preferowanych imion i zaimków.

– To było szalone być w sytuacji, w której zdałam sobie sprawę, że nie mogę być jednocześnie chrześcijanką i nauczycielką – powiedziała Tapia, matka trójki dzieci. – Upewniłam się też, rozmawiając z personelem dystryktu, że chcą, żebym kłamała rodzicom, i oni potwierdzili: „Tak, to prawo.”

Prawo Kalifornii stanowi, że rodzice mają absolutne prawo do dostępu do wszelkich rejestrów ucznia dotyczących ich dzieci. Jednak wytyczne z Kalifornijskiego Departamentu Edukacji wskazują, że tożsamość płciowa ucznia może być nieujawniana, aby chronić ich bezpieczeństwo.

To może spotkać każdego

Tapia planuje współpracować z Advocates for Faith and Freedom, tworząc „Teachers Don’t Lie,”, czyli zasób wspierający nauczycieli w mówieniu prawdy.

Jestem pewna, że robimy postępy, aby żaden nauczyciel nie musiał rezygnować ze swojej wiary w szkole

– dodała Tapia.

To, co mnie spotkało, może spotkać każdego, i chcę, aby kolejny nauczyciel wiedział, że warto walczyć o to, co słuszne – powiedziała Tapia. – W całym kraju widzimy, jak wolność słowa i religii nauczycieli jest naruszana przez polityki zmuszające ich do porzucania swoich wartości. Chcę, aby nauczyciele byli pewni, że najlepsze, co możemy zrobić dla uczniów, to edukować ich w prawdzie, a nie w kłamstwie.

The Daily Signal/mn

Czytaj też: Szok w Peru. Osoby niebinarne uznane za… „psychicznie chore”

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.