Noc Muzeów 2024 w Gdańsku. Kolejki i mnóstwo atrakcji (FOTO: wbijamszpile.pl)

Noc Muzeów 2024 w Gdańsku. Kolejki i mnóstwo atrakcji

W sobotę, 18 maja, Gdańsk ożył za sprawą corocznej Nocy Muzeów, podczas której mieszkańcy i turyści mieli okazję zwiedzać liczne instytucje kultury w nietypowych, nocnych godzinach. W tym roku do akcji przyłączyło się ponad 30 instytucji, w tym muzea, galerie sztuki, biblioteki, teatry i domy kultury. Zwiedzanie w noc muzeów było bezpłatne lub za symboliczną złotówkę, a jedynym warunkiem było cierpliwe stanie w kolejce. Jak co roku, miłośnicy tej wyjątkowej nocy pokazali, że to żadna przeszkoda.

Nasza nocna przygoda rozpoczęła się we wnętrzach Zielonej Bramy, majestatycznego budynku z XVI wieku, który jest jednym z najważniejszych zabytków Gdańska. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Bursztynu, gdzie mogliśmy podziwiać niezwykłe eksponaty wykonane z tego szlachetnego surowca, którego historia w regionie sięga tysięcy lat.

Zwiedzanie w Noc Muzeów 2024

Kolejnym przystankiem była Zbrojownia zarządzana przez Akademię Sztuk Pięknych. To miejsce, pełne historycznej broni i zbroi, przeniosło nas w czasy średniowiecznych rycerzy i bitew. Fascynująca ekspozycja pozwoliła nam na chwilę poczuć się jak w dawnych wiekach.

Noc zakończyliśmy w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie oprócz zwiedzania stałych ekspozycji, czekała na nas niespodzianka. W jednej z sal odbywała się zabawa przy dźwiękach muzyki DJ-a, a uczestnicy mogli skosztować piwa. To nietypowe połączenie sztuki, muzyki i lokalnego trunku stworzyło wyjątkową atmosferę, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zobacz: Przygoda na drezynach w Łapinie. Wspaniałe przeżycie na łonie natury

Zobacz jak wyglądała Noc Muzeów 2024 w Gdańsku

Historia Nocy Muzeów

Noc Muzeów to wydarzenie o europejskim zasięgu, które zyskało ogromną popularność od czasu swojego powstania w Berlinie w 1997 roku. Pomysł nocnego zwiedzania muzeów szybko rozprzestrzenił się na inne miasta w Niemczech, a następnie na całą Europę. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, a dziś uczestniczą w niej miasta i miasteczka w całym kraju. Idea Nocy Muzeów polega na udostępnieniu instytucji kultury w nietypowych godzinach, często z dodatkowymi atrakcjami, co ma na celu przyciągnięcie jak największej liczby zwiedzających i popularyzację kultury i historii.

Tegoroczna Noc Muzeów w Gdańsku ponownie udowodniła, że nocne zwiedzanie to niezapomniane przeżycie, które łączy pokolenia i zachęca do odkrywania skarbów naszej kultury. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji!

Czytaj też: Odkrycia na Westerplatte. Archeolodzy wracają na półwysep

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.