Rosyjski sąd nakazuje zajęcie aktywów UniCredit i Deutsche Bank (FOTO: Deutsche Bank)

Rosyjski sąd nakazuje zajęcie aktywów UniCredit i Deutsche Bank

Rosyjski sąd wydał nakaz zajęcia aktywów dwóch zagranicznych banków działających w Rosji – włoskiego UniCredit i niemieckiego Deutsche Bank, których wartość szacowana jest na setki milionów euro. Decyzja ta została podjęta na wniosek rosyjskiej spółki gazowniczej RusChemAlliance, co zostało ogłoszone przez rosyjski wymiar sprawiedliwości w sobotę.

Sąd arbitrażowy w Sankt Petersburgu 16 maja nakazał zajęcie nieruchomości, papierów wartościowych oraz rachunków UniCredit w Rosji na kwotę 462,7 mln euro. Tego samego dnia podobny nakaz został wydany wobec Deutsche Bank, największego banku niemieckiego, dotyczący aktywów o wartości 238,6 mln euro.

Decyzje te zostały podjęte na wniosek koncernu RusChemAlliance, który został założony przez rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. Spółka planowała budowę dużego zakładu przetwarzania i skraplania gazu w pobliżu Sankt Petersburga. Jednak po rosyjskiej inwazji na Ukrainę koncern stracił swojego partnera – niemiecką firmę Linde, która miała dostarczyć sprzęt do realizacji projektu. UniCredit i Deutsche Bank były poręczycielami tego przedsięwzięcia, ale z powodu sankcji nałożonych na Rosję nie były w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec RusChemAlliance.

UniCredit i Deutsche Bank od lat w Rosji

Latem 2023 roku RusChemAlliance złożyła skargę do sądu arbitrażowego w Sankt Petersburgu, domagając się od obu banków zapłaty setek milionów euro z gwarancji bankowych, przewidzianych w zobowiązaniach.

Deutsche Bank w swoim komunikacie prasowym zareagował na decyzję sądu, stwierdzając: „Będziemy musieli zobaczyć, jak rosyjski sąd zrealizuje ten wniosek i ocenić bezpośrednie skutki operacyjne w Rosji”. UniCredit natomiast oświadczył, że „jest świadomy decyzji rosyjskiego sądu” i zapewnił, że „szczegółowo bada” sytuację.

Poważne konsekwencje

UniCredit, wcześniej jeden z najaktywniejszych europejskich banków działających w Rosji, rozpoczął w maju 2022 roku „wstępne” rozmowy na temat ewentualnej sprzedaży swojej rosyjskiej spółki zależnej, jednak projekt ten utknął w martwym punkcie. Włoski bank jest obecny w Rosji od 2005 roku.

Decyzje sądu arbitrażowego w Sankt Petersburgu mogą mieć znaczące konsekwencje dla działalności UniCredit i Deutsche Bank w Rosji, zwłaszcza w kontekście międzynarodowych sankcji i napięć politycznych.

Czytaj też: Czy rosyjska „flota cienia” zniknie z wód Bałtyku?

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.