Nowe przejście naziemne przy dworcu PKP Gdańsk Główny (FOTO: DRMG)

Nowe przejście naziemne przy dworcu PKP Gdańsk Główny

Gdańsk szykuje się na kolejną zmianę, która ma według urzędników zapewnić poprawę jakości życia mieszkańców i turystów. Właśnie podpisano umowę na budowę przejścia naziemnego z sygnalizacją świetlną przy dworcu PKP Gdańsk Główny, co jest krokiem milowym w polityce uspokajania ruchu oraz tworzenia nowych połączeń pieszych.

Projekt obejmuje nie tylko wytyczenie pasów dla pieszych, ale także stworzenie przejazdu rowerowego w obrębie węzła komunikacyjnego. Dodatkowo, zostaną wyznaczone miejsca postojowe typu kiss&ride przy Dworcu Głównym, co znacznie ułatwi krótkie postoje i odbiór pasażerów. Wydłużone zostaną także perony tramwajowe, a nowe wejścia na przystanki będą dostępne bezpośrednio od strony przejścia dla pieszych. Wszystko to ma na celu maksymalne zminimalizowanie przebudowy istniejącej infrastruktury podziemnej.

Ile będzie kosztować nowe przejście naziemne?

Umowę na realizację tego ambitnego projektu podpisano z firmą Grupa Flize Gres Sp. z o.o. Koszt budowy przejścia wraz z niezbędną infrastrukturą wynosi niecałe 12 mln złotych. Prace mają zakończyć się do końca 2024 roku, a procedury odbiorowe planowane są na styczeń 2025 roku. W pierwszej kolejności wykonawca będzie zajmował się kontraktowaniem materiałów oraz opracowaniem projektu tymczasowej organizacji ruchu.

Czytaj też: Naprawa al. Grunwaldzkiej w Gdańsku. Kolejny odcinek w remoncie

Kontynuacja sukcesów

W ostatnich latach Gdańsk konsekwentnie realizuje politykę uspokajania ruchu i tworzenia nowych połączeń pieszych. W ramach tych działań powstały już przejścia naziemne na ul. Podwale Przedmiejskie, przy Bramie Wyżynnej oraz w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Te inwestycje nie tylko poprawiły bezpieczeństwo i komfort pieszych, ale również stały się integralną częścią miejskiego krajobrazu.

Przykładem sukcesu takich inicjatyw jest przejście przy Bramie Wyżynnej, które otwarto ponad dwa lata temu. Stało się ono kluczowym elementem infrastruktury miejskiej, intensywnie wykorzystywanym przez pieszych. Z obserwacji wynika, że w godzinach szczytu liczba pieszych i rowerzystów korzystających z tego przejścia jest wyższa niż liczba pojazdów na obu jezdniach łącznie, osiągając imponujące 159 osób na minutę.

Zobacz też: Przebudowa al. Armii Krajowej w Gdańsku. Trwa układanie asfaltu

Kolejny krok w w zmianach na głównej arterii

Nowe przejście naziemne przy dworcu PKP Gdańsk Główny to nie tylko udogodnienie dla mieszkańców i turystów, ale także znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju miasta. Dzięki takim inicjatywom Gdańsk nieustannie poprawia jakość życia swoich mieszkańców, stając się przykładem dla innych miast w Polsce i na świecie.

Już niebawem wszyscy będziemy mogli cieszyć się nowym, bezpiecznym i funkcjonalnym przejściem, które połączy dworzec z resztą miasta w sposób, który sprzyja pieszym, rowerzystom i pasażerom komunikacji miejskiej. To kolejny krok w stronę nowoczesnej, przyjaznej i dostępnej infrastruktury miejskiej.

Czytaj też: Przejście naziemne przez al. Rzeczypospolitej na Zaspie. Jest wykonawca

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!