Ostatni sondaż. CBOS przewiduje 40-procentową frekwencję (FOTO: canva.com)

Ostatni sondaż. CBOS przewiduje 40-procentową frekwencję

Według najnowszych danych CBOS, Koalicja Obywatelska może liczyć na 33,4 proc. głosów osób, które najprawdopodobniej wezmą udział w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na drugim miejscu znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 28,9 proc. Trzecie miejsce zajmuje Trzecia Droga z 11,4 proc. głosów, a tuż za nią plasują się Konfederacja (10,5 proc.) i Lewica (9,7 proc.).

CBOS przygotował prognozę wyborczą na podstawie odpowiedzi respondentów, którzy, zdaniem ośrodka, „z największym prawdopodobieństwem będą uczestniczyć w nadchodzącym głosowaniu”. Respondenci zostali wybrani na podstawie analizy odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. systematyczności głosowania, stopnia zainteresowania polityką oraz postrzeganego znaczenia wyborów.

CBOS założył, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniesie 40 proc. Prezentowane dane dotyczą grupy respondentów określonej w ten sposób.

Wyniki Prognozy – ostatni sondaż

Z prognozy CBOS wynika, że najwięcej głosów zdobędzie Koalicja Obywatelska (33,4 proc.), wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość (28,9 proc.). Przedstawiciele Trzeciej Drogi (11,4 proc.), Konfederacji (10,5 proc.) i Lewicy (9,7 proc.) również znajdą się w Parlamencie Europejskim.

Czytaj też: Szok! Pies pogryzł 9-latkę w Gdańsku. Apel policji

Inne komitety i niezdecydowani wyborcy

Pozostałe komitety nie przekroczą progu wyborczego. KWW Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie może liczyć na 0,5 proc. głosów, natomiast inne komitety wyborcze uzyskałyby 0,4 proc. poparcia. Warto również zaznaczyć, że 5,3 proc. osób, które zdaniem CBOS pójdą na wybory, nadal nie zdecydowało, na kogo zagłosuje.

Ostatni sondaż. CBOS przewiduje 40-procentową frekwencję (FOTO: wbijamszpile.pl)
Ostatni sondaż. CBOS przewiduje 40-procentową frekwencję (FOTO: wbijamszpile.pl)

Metodologia Badania

CBOS wykorzystał zagregowane dane z dwóch badań: sondażu zrealizowanego od 20 maja do 2 czerwca 2024 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie losowanej z rejestru PESEL (N=1038) oraz sondażu telefonicznego (CATI) przeprowadzonego w tygodniu wyborczym od 3 do 5 czerwca 2024 roku na losowo-kwotowej próbie użytkowników telefonów komórkowych (N=1000). Podstawą były dane z badania mixed-mode, które uzupełniono danymi z CATI, aby jak najlepiej odzwierciedlić strukturę społeczną.

Podsumowanie

Prognoza CBOS wskazuje na przewagę Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyniki te mogą jednak ulec zmianie w miarę zbliżania się do dnia wyborów, szczególnie biorąc pod uwagę odsetek niezdecydowanych wyborców.

Czytaj też: Wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.